Çok taşıyıcılı görünür ışık haberleşme için sistem tasarımı
System design for multicarrier visible light communication
- Tez No: 544398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte haberleşme alanındaki kısıtlar ve ihtiyaçlar artmış, araştırmacıları, buna çözüm olabilecek yeni fikir arayışları üzerine yöneltmiştir. Özellikle kablosuz iletişimde elektromanyetik girişimlere ve sağlık sorunlarına neden olabilen, sınırlı ve lisanslı radyo frekansları kullanımı, görünür ışık haberleşmesi (VLC) teknolojilerinin gelişimini önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada düşük maliyetli ve kolay bulunabilir elektronik malzemelerin kullanımıyla, özgün ve ticari bir ürün oluşturmaya yönelik, ARM tabanlı bir VLC sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda alıcı ve verici devreleri tasarlanmış, baskılı devre ve uygun kutu üretimleri gerçekleştirilmiş, bunun sonucunda da standart tavan yüksekliğinin olduğu iç ortam uygulamalarında kullanılabilir bir sistem prototipi oluşturulmuştur. Tasarım ayrıca ARM tabanlı mikrodenetleyici ile dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) modülasyonu ve sayısal işaret işleme uygulamalarının gerçekleştirildiği az sayıdaki gerçeklemeden birisidir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the constraints and the needs in the field of communication have increased and the researchers have focused on the search for new ideas that can be a solution. Escpacially, limited and licensed radio frequencies that can cause electromagnetic interference and health problems in the use of wireless communication make the visible light communication (VLC) technologies very important. In this thesis, an ARM based VLC system design has been realized to implement a unique product with the use of low-cost and commercial off-the-shelf electronic components. In this context, receiver and transmitter circuits are designed, printed circuit boards and appropriate enclosures have been produced, as a result, a system prototype has been created to use in interior applications with standard ceiling height. The design is also one of the few implementations in which orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) modulation and digital signal processing applications are performed by using ARM based microcontroller.