Türkiye'de çocuk yoksulluğu ve çocuk yoksulluğunun belirleyicilerinin AB ülkeleriyle karşılaştırmalı analizi
Child poverty in Turkey and comparative analysis of determinants of child poverty with EU countries
  1. Tez No: 544401
  2. Yazar: NAZMİYE TEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın hazırlanmasında ki temel güdü; çocukların, yaşamlarının ileriki seviyelerinde topluma tam ve eşit bireyler olarak katılmalarını zorlaştıran ve çok boyutlu yoksunluklar kümesi olarak ele alınması gereken yoksulluğun, eğer gerekli tedbirler alınmazsa kuşaktan kuşağa geçen dezavantaj döngüleriyle bir bütün olarak toplumların da refahını tehlikeye düşüreceği endişesidir. Çünkü dezavantajlı kesim içindeki en korumasız grup olan çocuklar, aynı zamanda yarının büyükleri olarak bir toplumun geleceğini belirleyen en önemli unsurdur. Bu kapsamda hazırlanan çalışmada, öncelikle etkinlik ve adalet temelinde yoksulluğun nasıl tanımlandığı, çocuğun kim olduğu ve çocuk yoksulluğunun nasıl ölçüldüğüne ilişkin kavram ve tartışmalar verilmektedir. Ayrıca literatür ve uygulamalı çalışmalara bakılarak çocuk yoksulluğunun belirleyicileri de çalışma kapsamında ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Akabinde Türkiye'de çocuk yoksulluğunun boyutları ve belirleyicileri açıklanıp, AB ülkeleriyle birincil ve ikincil dağılımları içeren karşılaştırmalı bir panel veri analizi yapılmıştır. Çıkan sonuçlar neticesinde, Türkiye'de çocuk yoksulluğuyla mücadelede uygulanan kamusal politikaların etkinliği değerlendirilmiş ve uygulanması gereken kamu sosyal programları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main motive of this study is to prepare; It is the concern of poverty as a set of multidimensional deprivations that prevent children from joining society as full and equal individuals, and if they are not taken the necessary measures, it will affect the welfare of society as a whole with the cycles of disadvantage passing from generation to generation. Because children, the most vulnerable group in the disadvantaged, are also the most important factors that determine the future of a society as the adults of the future. In this study, firstly, concepts and discussions about how poverty is defined on the basis of efficiency and justice, who the child is and how child poverty is measured are given. In addition, the literature and applied studies were examined in detail in the context of the study of the determinants of child poverty. Then the dimensions of child poverty in Turkey and predictors explained and was made a comparative analysis of panel data comprising primary and secondary distribution with EU countries. According to the results, the effectiveness of public policies implemented to combat child poverty in Turkey, and public social programs need to be implemented were discussed.