Türkiye'de mevsimlik tarım ve çocuk yoksulluğu: Adana örneği
Seasonal agriculture and child poverty in Turkey: The case of Adana
  1. Tez No: 791770
  2. Yazar: YAVUZHAN BARIŞ DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küresel bir problem olan çocuk yoksulluğu ülkelere göre hatta ülkeler içerisindeki bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Türkiye'nin de ekonomik durumu, kültürel özellikleri, coğrafi konumu vs. çocuk yoksulluğunu kendi yapısına göre şekillendirmiştir. Ayrıca ülkemizde kırsal alanlardaki çocuk yoksulluğu ile kentlerdeki çocuk yoksulluğu farklılık göstermektedir. Bu çalışmada da mevsimlik tarım yerleşkesinde geçici veya daimî olarak yaşayan çocukların bakış açısıyla, bulundukları bölgedeki çocuk yoksulluğunun tüm boyutlarıyla ortaya konması, devamında tüm çocukların temel hakları olan yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarının hangi düzeyde gerçekleştiğinin araştırılması son olaraksa sosyal politika önerilerinde bulunulması amaçlanmaktadır. Mevsimlik tarım yerleşkesinde çocuk yoksulluğunun tüm boyutlarıyla ortaya konması ve konu hakkında sosyal politikaların geliştirilebilmesi için sorunun odağındaki çocuklar bu araştırmanın hedef kitlesidir. Bu nedenle çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Katılımcılara uygun yarı yapılandırılmış görüşme formları hazırlanarak Adana ilinin Karataş ilçesindeki Tabaklar Mevsimlik Tarım Yerleşkesinde 11 yaşından büyük 19 çocuk ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler neticesinde çocukların yaşadıkları bölgede barınma, sağlık hizmetlerine erişim, içme ve kullanma suyunda yaşanan aksaklıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca çocukların eğitim hayatlarında devamsızlık, akademik başarısızlık ve okuldan ayrılma gibi problemler tespit edilmiştir. Eğitimde yaşanan problemlerin sonucunda çocuklar okuldan ayrılarak tarlalarda çalışan işçiler haline gelmektedir. Bu durum da çocukların yoksulluk kısır döngüsüne girerek ileriki yaşamlarında yoksul birey olarak kalmalarına neden olmaktadır. Araştırmanın son bölümünde ise bulgulara göre sosyal politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Child poverty, which is a global problem, varies according to countries and even regions within countries. Turkey's economic situation, cultural characteristics, geographical location, etc. Has shaped child poverty according to its own structure. In addition, child poverty in rural areas and child poverty in cities differ in our country. In this study, it is aimed to reveal all aspects of child poverty in the region from the perspective of children living temporarily or permanently in the seasonal agricultural campus, then to investigate the level of actualization of the basic rights of all children such as living, development, protection and participation, and finally to make social policy recommendations. Children at the center of the problem are the target group of this research in order to reveal all aspects of child poverty in the seasonal agriculture campus and to develop social policies on the subject. For this reason, qualitative research method was preferred in the study. Semi-structured interview forms suitable for the participants were prepared and interviews were conducted with 19 children over the age of 11 in Tabaklar Seasonal Agriculture Campus in Karataş district of Adana province. As a result of the interviews, it has been observed that there are problems in sheltering, access to health services, drinking and utility water in the area where the children live. In addition, problems such as absenteeism, academic failure and dropping out of school have been identified in the education life of children. As a result of the problems in education, children leave school and become workers in the fields. This situation causes children to enter the vicious circle of poverty and remain as poor individuals in their future lives. In the last part of the study, social policy recommendations were made according to the findings.