Siirt ve çevresinin turizm coğrafyası
Tourism geography of Siirt and around
  1. Tez No: 544409
  2. Yazar: NERİMAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SUNA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Siirt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle bölümünde ve Güneydoğu Torosların kenar kıvrımları kuşağında yer almaktadır. Kuzeyden Van ve Bitlis, doğudan Hakkâri, güneyden Şırnak ve Mardin, batıdan Batman ve Diyarbakır illeri ile çevrilidir. Siirt İli, Mezopotamya, Transkafkasya ve Anadolu arasında önemli bir geçiş noktasında bulunduğu için tarih boyunca inançların ve kültürlerin odak noktası olmuştur. Tarihi ve arkeolojik değerleri, inanç turizmi öğeleri, çoğu TPE tarafından tescilli turistik ürünleri, zengin mutfağı ve şenlikleri ile kültürel turizmde önemli bir merkez olduğu söylenebilir. Kültürel değerlerin yanı sıra doğal turizm kaynakları açısından zengin bir potansiyel barındırmaktadır. Akarsu, kanyon, mağara, yayla, alpinizm ve botanik turizmi ile birlikte uzun doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet safari, yaban hayat gözlemciliği, kamp-karavan turizmi, yamaç paraşütü, rafting, dağ tırmanışı gibi birçok turistik aktivitenin gerçekleştirilebileceği ortamlar sunan alanın yeterince değerlendirilmediği görülmüştür. Bu çalışmada, Siirt ve çevresinin doğal, beşeri ve kültürel turistik değerleri ile bunların potansiyelleri, mekânsal dağılımı ve turizm çeşitleri, turistik yerleşmeler, sahaya yönelik turist talebi, turistik altyapı, il turizminin sorunları ile sahanın sürdürülebilir turizm planlamasına yönelik çözüm önerileri coğrafi bakış açısıyla ele alınmıştır. Araştırma sahası, sahip olduğu turizm potansiyeli ile doğru orantılı olarak turizmden pay alamamaktadır. Ayrıca sahanın mevcut turizm kapasitesi nitelik ve nicelik açılarından olması gereken seviyede değildir.
Özet (Çeviri)
The Province of Siirt is located in the region of Tigris in Southeastern Anatolia and on the edge of Southeastern Toros Ranges. It is surrounded by provinces of Van and Bitlis in the north, Hakkari in the east, Şırnak and Mardin in the south and Batman and Diyarbakır in the west. It has been a basic town for religions and cultures thoughout history as it has been a threshold between Mesopotamia, Trans Caucasus and Anatolia for ages. It could be regarded as a main center of cultural tourism with its historical and archeological properties, elements for Religion Tourism, its many touristic components approved by Institute of Turkish Patent, rich cuisine and festivals. Moreover, it has potentialiy as for natural tourism along with its cultural values. The region has a range of alternative touristic attractions all of which enables visitors to enjoy rivers, canyons, caves, highlands, alpinism, botanical tourism as well as nature trekking, photo safari, cycling safari, wild life observation, camping and caravan tourism, paragliding, rafting, climbing and so on; however, it might be said that these potentials are not used to their necessary extent for their touristic potentials. This indicates the main focus and significance of this study which tries to find solutions to unused and touched potentials of tourism in the reigon. In this study, natural, human and cultural touristic values of Siirt and its environs, and their potentials, spatial distribution and tourism types, touristic settlements, tourist demand for the site, touristic infrastructure, problems of provincial tourism and solutions for sustainable tourism planning of the area have been discussed from a geographical point of view. The region seems not to be proportional to its tourism potentials and not to be getting enough share from these potentials. Moreover, the region has not reached a necessary level of tourism capacity both quantitatively and qualitatively.