Haşhaş ve kenevirin spektral imzalarının belirlenmesi ve kayıt kütüklerinin oluşturulması
Determination of spectral signatures and creation of signature library of poppy an cannabis
- Tez No: 544410
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAŞAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada uyuşturucu ile mücadelede uydu görüntülerinin işlenmesi için gerekli olan spektral verilerin toplanması amaçlanmıştır. Bu amaçla tarım alanları içerisinde bulunan kenevir ve haşhaş üretim alanlarında yansıma karakteristikleri belirlenmiş ve vejetasyon dönemi boyunca izlenerek veri kayıtları oluşturulmuştur. Spektral ölçümlerden her bir tür için reflektans değerlerine ait grafikler elde edilmiştir. Spektral ölçümler deneme alanında ve bitkiler üzerinde 20 deneme parselinde 15 günde bir olmak üzere toplamda 6 kez yapılmıştır. Spektral ölçümlerin alınmasında taşınabilir ASD FieldSpec HandHeld Spektroradyometre cihazı kullanılmıştır. Her parselden 3 bitki, 1 toprak olmak üzere toplamda 4 ölçüm yapılmıştır. Verilerin bilgisayar ortamında toplanmasında ve işlenmesinde ASD RS3 ve ViewSpec Pro yazılımları kullanılmıştır. Spektral verilerin işlenmesine öncelikle olarak her bir parseldeki bitkilerden elde edilen yansıma değerlerinin ortalamaları alınmış, böylelikle her bir bitkiye ait 1 tane yansıma eğrisi oluşturulmuştur. Çalışma sonunda; altı dönemlik spektral okumalar ve morfolojik gözlemler dikkate alındığında bitkilerin olgunlaşma döneminde spektral yansıma eğrilerinin karakteristik özellik gösterdiği, yalın ekimlerin bu dönemde rahatlıkla ayırt edilebileceği, ancak karışık ekimlerde haşhaş ve kenevir bitkisini ayırt etmek için alışıla gelmiş sınıflandırma yöntemlerinin yeterli olmayacağı bu dönemde yansıma karışımlarını çözümlemeye yönelik ayırım modellerinden faydalanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to collect the spectral data necessary for the processing of satellite images on the fight against drugs. For this purpose, reflection characteristics were determined for hemp and poppy. The plants were monitored during the vegetation period. The signature library of hemp and poppy was created. Reflectance curves were plotted for each species using spectral measurements. The study was carried out on twenty experimental parcels. The reflectance values were measured at intervals of 15 days and 6 measurements were made totally. A portable ASD FieldSpec HandHeld Spectroradiometer was used for spectral measurements. One soil reflectance and three plants reflectance were obtained from each parcel. ASD RS3 and ViewSpec Pro software were used to collect and process data. In the data processing stage, the averages reflectance value was calculated using plant spectra. And a reflection curve for parcel each plant was created. According to the reflection curves for six-period and morphological observations, the spectral reflection of the plants was determined as characteristic in the ripening period. It was determined that poppy and cannabis on monoculture could be easily distinguished in this period. But the classification methods for mixed plantings would not be sufficient. It was concluded that discrimination models should be used to analyze reflection mixtures in the ripening period.