Türkiye'deki Uygur ailelerinin topluma uyum durumuna ilişkin nitel bir araştırma
A qualitative reaserch on the adaptation to society of Uyghur families i̇n Turkey
- Tez No: 544411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD DEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uygur Türkleri, Türk tarihinde ve dünya medeniyetinde önemli yeri sahip olan Türk topluluğudur. Uygurlar Türkleri Gök Türklerin devamı olarak ilk yerli yaşama geçen, Türk tarihinin ilk kültür ve medeniyetini şekillendiren eski Türk kavimlerinden biridir ve Orta Asya coğrafyalarında yaşamlarını sürdürmüştür. İnsanlar tarih boyunca savaş, siyasi baskı, doğal afetler ve ekonomi gibi çeşitli nedenlerden dolayı kendi memleketlerini terk etmeye, başka memleketlere göç etmeye mecbur kalmıştır. Tarihin belli dönemlerinde, özellikle 1949' den sonra Uygurlar karşılaştığı siyasi baskı nedenlerinden dolayı başka yurtlara göç etmeye başlamıştır. Günümüzde ise Türkiye Uygurların en çok göç ettiği ve toplu olarak yaşadığı topraklarından biri olarak görülmektedir. Türkiye'yi tercih etme sebepleri genel olarak aynı kültür köklerine sahip olması ve dini açıdan daha özgür yaşayabildikleri diye görülmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'ye göç eden İstanbul ilinde yaşayan Uygur ailelerinin Türkiye'ye göç etme nedenleri, Türkiye'ye nasıl uyum sağladıkları, uyum sağlama sürecinde yaşadığı sorunlar ve nasıl üstesinden geldikleri ele alınmış, ayrıca aileler ve toplum içinde kendi kültürünü devam ettirmeye nasıl çalıştıklarına ilişkin nitel bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada İstanbul'da yaşayan 25 Uygur aileler ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ve katılımcı gözlem tekniğiyle araştırma yapılmıştır. Araştırmaya katılan aileler yerli topluma alışmakla kalmadan kendi kültürünü de devam ettirmeye çalışmaktadır. Bu süreçte Türkiye'deki Uygur aileleri ile ilgili çalışmalar neredeyse rastlanmamıştır. Dolaysıyla, bu çalışma tezinin Uygur aileleri ve topluluğu hakkında var olan bilgileri güncelleştirip yeni bir kaynak yaratacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Uyghur Turks are the Turkish-community that has an important place in Turkic history and world civilization. The Uyghur Turks were among the old Turkish tribes that shaped the first culture and civilization of the Turkic history, passing on the first indigenous as the continuation of the Gök- Turks, and their lives in the Central Asian geographies. Throughout history, for various reasons as war, political oppression, natural - disasters and poverty, people were forced to leave their homeland, to survive, in another word migration. In last century, Uyghurs were forced to flee because of harsh political measures implemented by government, especially after 1949. Up to now, Turkey is the most preferred country for Uyghur migrants, the reason of this preference is common cultural root and freedom for religious believes. In this research investigate adaptability of the Uyghurs on basis of observation on their social life in Turkey. In this thesis, immigrated Uyghur families in İstanbul are subjected to a qualitative research in terms of reason of leaving their homeland, adaptation, difficulties they encountered in during adaptation, as well struggles of Uyghur families in maintaining their own ethnic lifestyle. Methodology applied in this study includes semi structured interview form and participatory observation techniques on 25 Uygur families. As are result, the participating Uygur families not only can adapt to society and try to live their own culture. As this research was going on, however, few related studies or parallel projects were found, which brings to main objective of this research: Provide an academic update on Uyghur families and Uyghur society, orient the future study as a scientific resource.