Yetiştirme kuramı: Televizyonun yetiştirme rolüne ilişkin Bingöl Devlet Hastanesi personeline yönelik yapılan araştırma
Cultivation theory: A research on the cultivation role of television for the staff of the Bingöl State Hospital
  1. Tez No: 544412
  2. Yazar: BEYZA SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, Yetiştirme Kuramına odaklanarak televizyonun kültürel ve bütünsel rolünü ortaya koymayı amaçlamıştır. Televizyonun uzun vadeli rolünü inceleyen bu çalışmada, George Gerbner'ın Kültürel Göstergeler Projesinin bileşenleri olan Mesaj Sistem Çözümlemesi ve Yetiştirme Çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Yaygın Görüş Haline Getirme Çözümlemesi de yapılmıştır. Mesaj Sistem Çözümlemesi, 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında TRT 1, Show Tv, Kanal D, Atv, Fox Tv, Tv 8 kanallarının 18.30-23.00 saatleri arasındaki programlarına uygulanmıştır. Çözümleme sonucunda kanallarda şiddet, erkek egemen temsil gibi öğelerin çok fazla yer aldığı görülmüştür. Mesaj Sistem Çözümlemesinde en çok tekrarlanan mesajlar ve temsiller saptanarak Yetiştirme Çözümlemesinde uygulanan ankete veri tabanı oluşturmuştur. Yetiştirme Çözümlemesi, Bingöl Devlet Hastanesinde çalışan doktor, hemşire, sağlık memuru, sekreter, hasta bakıcı, temizlik görevlisi, idareci, memur vb. bütün personele yönelik gerçekleştirilmiştir. Ankete 221 personel katılmıştır. Anketin veri analizi ki-kare testiyle gerçekleştirilmiştir. Çözümleme sonucunda televizyonun yetiştirme ve yaygın görüş haline getirme rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has planned to display cultural and holistic role of television by focusing on Cultivation Theory. In this study which analyses long term role of television, the components of George Gerbner's Cultural Indicators Project such as Message System Analysis and Cultivation Analysis were done. Message System Analysis was applied on programs that appeared on TRT 1, Show Tv, Kanal D, Atv, Fox Tv, Tv 8 between 6.30-11.00 pm between dates April 16-18, 2018. As a result of analysis, it was seen that components such as violence and male-dominant representation appeared on these channels frequently. Most repeated messages and presentations in the Message System Analysis were determined and used as a database for the survey which was applied for Cultivation Analysis. Cultivation Analysis was applied on all staff working for Bingöl State Hospital such as physicians, nurses, health officers, secretaries, cleaning staff, managers and officers. 221 people participated in the survey. Data analysis of the survey was done using chi-square test. As a result, it was seen that television has a role on cultivation and mainstreaming.