Pulmoner hipertansiyon tanılı pediatrik hastalarda potansiyel bir biyomarker olarak serum sistatin C düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of serum cystatin C as A potential biomarker in pediatric pulmonary hypertension
- Tez No: 544425
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Sistatin C'nin erişkinlerde sol kalp yetersizliği ve kardiyovasküler mortalitenin önemli bir göstergesi olduğu, sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ile güçlü korelasyon gösterdiği ve pulmoner hipertansiyon için bir biyomarker olabileceği ileri sürülmüştür. Çocukluk yaş grubunda böyle bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda pulmoner hipertansiyon tanılı çocuk hastaların serum sistatin C düzeyleri ile hastaların ekokardiyografik bulguları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi, pulmoner hipertansiyon tanı ve prognozunda bir biyomarker olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışma Aralık 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Kardiyolojisi Bilim dalında gerçekleştirildi. Hasta grubuna pulmoner hipertansiyon tanılı 22 hasta (10'u primer PH, 12'si Eisenmenger sendromu ile takipli) (15 kız,7 erkek) dahil edildi. Kontrol grubuna polikliniğe üfürüm, göğüs ağrısı gibi farklı şikâyetlerle başvuran; fizik muayene bulguları, elektrokardiyografileri, telekardiyografileri ve ekokardiyografi bulguları, tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri normal olarak değerlendirilen 19 hasta (12 kız,7 erkek) dahil edildi. Kardiyovasküler sistem sorunu saptananlar, kronik hastalığı olanlar ve herhangi bir nedenle ilaç kullananlar çalışmaya alınmadı. Hastaların sistatin C ve proBNP düzeyleri çalışıldı. Ekokardiyografi ile sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonları, sağ ventrikül end-diastolik volümleri, sağ ventrikül end-sistolik volümleri, sağ ventrikül TEI indeksi, TAPSE, sol ventrikül eksantrisiteleri bakıldı. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 14.75 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 15 yıl idi. Hasta grubunun serum sistatin C düzeyleri kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p:0.01).
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Cystatin C has been shown to be an important indicator of left heart failure and cardiovascular mortality in adults, and it has been strongly correlated with right ventricular ejection fraction. However, there is not enough data in childhood age group. The aim of this study was to investigate the serum cystatin C levels of pediatric patients with pulmonary hypertension and to evaluate its relation with echocardiographic findings and to find out whether it may be used as a biomarker in the diagnosis and prognosis of pulmonary hypertension. Materials and Methods: İn December 2017- May 2018, this research was conducted at The University of Erciyes, Pediatric Cardiology Department. Twenty-two patients with pulmonary hypertension (10 patients with primary pulmonary hypertension and 12 patients with Eisenmenger syndrome) (15 female,7 male) were included in the patient group. 19 patients (12 female,7 male) who admitted with different complaints but had normal physical examination, electrocardiography, telecardiography and echocardiographic findings, complete blood count, kidney and liver function tests were included in control group. Serum Cystatin C and proBNP levels of the participants were studied. Right ventricular ejection fraction, right ventricular end-diastolic volume, right ventricular end-systolic volume, right ventricular TEI index, TAPSE, and left ventricular eccentricity were measured by transthoracic echocardiography. Results: The mean age of the patient and control group was 14.75, 15 years respectively. Cystatin C level was significantly higher in patients with pulmonary hypertension compared to the control group (p:0.01).