Servikal distoni hastalığında duyusal-motorentegrasyonun elektrofizyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi
Electrophysiological evalution of sensory-motor integration in cervical dystonia
- Tez No: 544471
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI MESUT TEMUÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Servikal distoni (SD) boyun ve omuz kaslarını etkileyen, tekrarlayıcı özellikte, klonik ve tonik hareketlere yol açarak başın anormal postürüne neden olan fokal bir distonidir. Literatürde fokal distonilerde tek ve çift uyarım transmanyetik stimulasyon (TMS) yöntemleri kullanılarak çeşitli uyarılabilirlik çalışmaları yapılmıştır. Çalışmamızın amacı servikal distoni hastalarında sternokleidomastoid kasında gerçekleştirilen tek ve çift uyarım TMS ile elde edilen kısa süreli intrakortikal inhibisyon (SICI), intrakortikal fasilitasyon (İKF) ve kortikal sessiz süre (KoSS) verilerinin sağlıklı bireylerden elde edilen verilerle karşılaştırılarak, hastalarda eksitatör ve inhibitör devrelerdeki patofizyolojik değişikliklerin araştırılmasıdır. Çalışmaya 21 kontrol ve 20 hasta alınmıştır. Çift uyaran çalışmalarında temel olarak koşullandırıcı bir uyaran sonrası belli interstimulus intervalleri (ISI) ile test uyaran uygulanmış ve elde edilen MEP yanıtlarının genliği (amplitüt) ile koşullandırıcı uyaran olmadan tek başına test uyaran uygulanması ile elde edilen MEP yanıtlarının genliği karşılaştırılmıştır. Hastalarda ve sağlam kontrollerde kortikal sessiz süre bakılmıştır. Çalışma sonucunda servikal distoni hastalarında distonik hareket yönünden sorumlu SCM kasında SICI ve KoSS parametrelerinde kortikal inhibisyonda azalmayı- disinhibisyonu gösteren bulgular elde edilmiştir. Bu disinhibisyonun BoTN-A tedavisi uygulanmayan servikal distoni hastalarında ise uygulananlara göre daha belirgin olduğu da saptanmıştır. Elde edilen bu bulgular distoni patofizyolojisnde kortikal disinhibisyonun rolünü göstermesinin yanı sıra, BoTN-A uygulamasının muhtemelen duyusal girdilerde oluşturduğu değişiklikler ile kortikal plastisite üzerine etkilerini de desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Cervical dystonia is a focal dystonia that affects muscles of neck and shoulder, and it causes characteristically recurrent tonic and clonic movements lead to abnormal head postures. There are various studies about excitability in focal dystonia using single and paired pulse transcranial magnetic stimulations (TMS) in the literature. The aim of our study was to compare short latency intracortical inhibition (SICI), intracortical facilitation (ICF) and the cortical silent period (CSP) data that obtained using single and double pulse transcranial magnetic stimulations on sternocleidomastoid muscle in cervical dystonia patients with the data obtained from healthy individuals and thus to investigate patophysiological changes in excitatory and inhibitory circuits in patients. 20 patients and 21 healthy induvidials enrolled in the study. In the studies using double pulse TMS, mainly, there were applied test stimulus with specific interstimulus intervals after conditioning stimulus and obtained amplitude of MEP responses compared with amplitude of MEP responses that obtained by applying test stimuli alone without contidioning stimulus. Cortical silent period was measured in patients and healthy controls. In conclusion cortical inhibition reflected by SICI and CSP parameters was decreased (dysinhibiton) at cervical dystonia patients at SCM muscle which was responsible from the direction of the dystonic neck movements. These findings were more significant at dystonic patients that were not treated with BoTN-A. These findings support the role of dysinhibiton in pathophysiology of dystonia as well as the effect of BoTN-A on cortical plasticity probably by changing the sensorial inputs.