6-12 yaş çocuklarda invaziv işlemler (kan alma/damaryolu açma) sırasında dikkati başka yöne çekme tekniklerinin anksiyete, korku ve ağrı yönetimine etkisi
The effect of techniques on during the invasive processes in other children of 6-12 years (venipuncture procedure / intravenous catheter) on anxiety, fear and pain management
- Tez No: 544470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, 6-12 yaş aralığındaki çocuklara invaziv işlemler (kan alma/damar yolu açma) sırasında dikkati başka yöne çekme tekniklerinin (sanal gerçeklik gözlüğü ve dikkati başka yöne çekme kartları) çocuklardaki anksiyete, korku ve ağrı yönetimine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde Şubat 2018- Kasım 2018 tarihleri arasında tanı ve tedavi amacıyla yatırılan 6-12 yaş arası çocuklar oluşturmuş olup; örneklemini 31 kontrol (rutin kan alma/damar yolu açma), 31 deney I (sanal gerçeklik gözlüğü) ve 31 deney II (dikkati başka yöne çekme kartları) olmak üzere toplam 93 çocuk oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Çocuk ve Ebeveyni Tanılama Formu, Çocuklar İçin Anksiyete Duyarlılığı İndeksi (ÇADİ), Tıbbi İşlemler Korku Ölçeği, Görsel Kıyaslama Ölçeği (VAS), Yüzler Ağrı Kıyaslama Ölçeği (FS), Sanal Gerçeklik Gözlüğü ve Dikkati Başka Yöne Çekme Kartları kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda araştırma grubunu oluşturan çocukların ÇADİ ve TİKÖ puanları arasında gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was realized to determine the effect of distraction techniques (virtual reality glasses and distraction cards)on children between the ages of 6 and 12 during the invasive procedures (venipuncture, intravenous catheter) to the anxiety, fear and pain management in children. The universe of the study was composed of children between the ages of 6-12 who admitted to diagnosis at the children health and diseases service in Istanbul health sciences university Kartal Dr. Lütfi Kırdar training and research hospital. A total of 93 children, 31 in the control group (venipuncture procedure/intravenous catheter), 31 in experimental group (experiment I with virtual reality glasses), 31 in experimental group (experiment II with distraction cards ) were taken. The data was collected through children and parent identification form, child anxiety sensitivity index (CASI), Fear in medical treatment scale, Visual analog scale (VAS), Faces pain scale (FS),virtual reality glasses, distraction cards. At the end of the evaluation, significant differences weren't ob-served between the children who formed the research group's ÇADI and TIKO scores (p>0,05).