Dijital mamografi cihazlarında kalite kontrol ölçümleri ve görüntü kalitesinin değerlendirilmesi
Quality control measurements and evaluation of image quality in digital mammographic devices
- Tez No: 544512
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan dijital mamografi cihazlarına ait kalite kontrol testlerine yer verilerek ölçümlere ait standart bir protokolün oluşturulması amaçlanmıştır. Ölçümler Soma Devlet Hastanesi'nde ve Manisa Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'nde (KETEM), Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi olmak üzere üç ayrı yerde ve üç farklı Fujifilm Amulet Innovality dijital mamografi sisteminde gerçekleştirilmiştir. Ölçümler için farklı meme dokularını simüle etmek için PMMA Fantom kullanılmış ve artan meme kalınlığı ile hava kerma (ESAK),ortalama glandüler doku dozu, konrast gürültü oranı (CNR) ve sinyal gürültü oranı (SNR) parametrelerinin değişimi karşılaştırılmıştır. Ayrıca görüntü kalitesi için uzaysal ayırma gücü testlerine ve Modüler Transfer Fonksiyonu (MTF), Dedektif Kuantum Etkinliği (DQE) ve Gürültü Güç Spektrumu (NPS) grafiklerine yer verilmiştir. Belirlenen değerlerin, farklı protokollerin belirlediği kabul edilebilir limit değerler içerisinde olup olmadığına bakılarak sistemlerin doğruluğu test edilmiştir. Amaç, periyodik olarak kalite kontrol testlerinin yapılarak sistemlerin çalışma performanslarını değerlendirmek ve hasta dozunda artışa sebebiyet vermeden optimum görüntü kalitesinde çalışma verimliliğini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to establish a standard protocol of measurements by taking quality control tests of digital mammography devices widely used in our country. In this study, it is aimed to establish a standard protocol of measurements by taking quality control tests belonging to digital mammography devices widely used in our country. Measurements were taken by Soma State Hospital and Manisa Cancer Early Diagnosis and Screening Center (KETEM). Suat Seren Chest Hospital three different locations and three different Fujifilm Amulet Innovality digital mammography system was performed.PMMA phantom was used to simulate different breast tissues for measurements and the change in breast thickness and air kerma (ESAK), average glandular tissue dose, contrast ratio (CNR) and signal to noise ratio (SNR) parameters were compare with increasing breast thickness. Also included are spectral separation power tests for image quality, and Modular Transfer Function (MTF), Detective Quantum Effectiveness (DQE) and Noise Power Spectrum (NPS) graphics. The accuracy of the system has been tested by looking at whether the values specified are within the acceptable limit values specified by the different protocols. The aim of this course is to evaluate the performance of the systems by performing quality control tests periodically and to ensure the working efficiency at optimum image quality without causing an increase in patient dose.