Dijital mamografi (FFDM) sistemlerinin kabul testleri ve teknik değerlendirmesi
Acceptance tests and technical evaluation of full-field digital mammography systems
- Tez No: 436216
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanmış olan dijital mamografi cihazlarının kabul testlerinin yapılabilmesi için Türkçe standart oluşturmak, dijital sistemlerin NHSBSP ve European protokollerinde önerilen temel standartları sağlayıp sağlamadığını test etmektir. İlaveten gerekli performans verileri sağlayarak farklı üreticiler tarafından üretilmiş olan dijital mamografi sistemlerinin teknik değerlendirilmesini yapabilmek ve sistemlerin birbirleri ile karşılaştırılabilmesini sağlamaktır. Kabul testlerinin amacı cihazın belirtilen karakteristiklerinin belirtilen toleranslar içinde olduğunu göstermektedir. Çalışmada kullanılan test metotları ve standartları başlıca NHSBSP Equipment report 0604 (NHS breast screening programme- Commissioning and routine testing of full field digital mammography systems) elde edilmiş ve European protokolleri (European guidelines for quality assurance in breast cancer screening and diagnosis) ile benzer görüntü kalitesi ve doz standartları kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında, üç farklı üreticiden Siemens Mammomat Inspiration, IMS Giotto ve Hologic Selenia Full-Field dijital mamografi sistemlerinin tüp çıkışı ve yarı değer kalınlığı (HVL) testi, dedektör yanıtı testi, ortalama glandüler doku dozu ölçümleri (MGD), kontrast-gürültü oranı (CNR) ölçümleri, gürültü analizi, görüntü kalitesi ölçümleri gerçekleştirilmiş ve sistemler birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, uygulanan test sonuçları genel olarak önerilen limit değerler içerisinde tespit edilmiş olup, test edilen sistemler arasında küçük bir varyans gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Full-Field digital mammography systems have been used widely in the world and in our country in recent years. The aim of this study is to determine whether mammography systems meet the main standarts in the NHSBSP and European protocols and to provide performance data for comparison against other manufacturers' products and to evaluate the systems' technical performance besides that to develop a Turkish standart for performing acceptance tests in full-field digital mammography systems. The purpose of the acceptance test is to indicate of the device specified characteristics within the specified tolerances. Test method and standards used in this study mainly were obtained from NHSBSP Equipment report 0604 (NHS breast screening programme-Commissioning and routine testing of full field digital mammography systems) and similar image quality and dose standards were used with European protocols (European guidelines for quality assurance in breast cancer screening and diagnosis). In this study three different manufacturers' digital mammography systems which are Siemens Mammomat Inspiration, IMS Giotto and Hologic Selenia Full-Field digital mammography systems were compared with each other.The tube output and half value thickness (HVL) test, the detector response test, the average glandular tissue dose measurements (MGD), contrast-to-noise ratio (CNR) measurements, noise analysis, image quality measurements were carried out in these systems. As a result of this study, generally, test results were determined in the acceptance limits and it was observed little variance between the systems.