Zaman skalası üzerinde singüler durumda 4. mertebe operatörünün genişlemeleri
The extensions of singular fourth order differential operator on time scales
- Tez No: 544513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada ilk olarak konunun tarihsel gelişimi ifade edildi ve çalışmada kullanılan bazı tanım ve temel sonuçlar verildi. Üçüncü bölümde, sınır değer uzayı, lineer bağıntı kavramları tanımlanmıştır. Bu kavramlar yardımıyla simetrik diferansiyel operatörlerin maksimal disipatif, akretif ve kendine eş genişlemeleri sınır koşulları cinsinden verilmiştir. Son olarak zaman skalası üzerinde singüler dördüncü mertebe dinamik operatörün maximal disipatif, akretif, kendine eş genişlemeler sınır koşulları cinsinden verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this work, firstly historical development of the topic is mentioned and some definitions and main results used in the work are given. In the third section, the notions of a space of boundary value and linear relations are defined. On that basis maximal dissipative and self adjoint extensions of a symmetric differential operator are described in terms of boundaryconditions. Finally, a description of all maximal dissipative, accretive, self adjoint and other extensions of singular fourth order differential operator on time scales is given in terms of boundaryconditions.