Zeolit metakaolin ve yüksek fırın cürufunun birlikte kullanımının gazbeton özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation on the effect of combined use of zeolite metakaoline and blast furnace slag in aerated concrete properties
  1. Tez No: 544524
  2. Yazar: KADİR GÜÇLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gazbeton, ince mineral maddeler ile birlikte bağlayıcı malzemelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan harca gözenek oluşturucu katkı maddelerinin ilavesi ile elde edilen ve hafif beton sınıfında yer alan bir yapı malzemesidir. Bu tez çalışmasında, zeolit metakaolin ve yüksek fırın cürufu kullanılarak gazbeton örnekler üretilmiştir. Üretilen örnekler otoklav içerisinde yaklaşık 172 0C sıcaklık ve 8 bar buhar basıncı altında sertleştirilerek mekanik ve fiziksel deneylere tabi tutulmuşlardır. Mekanik özelliklerin belirlenmesi için basınç dayanımı deneyi, fiziksel özelliklerin belirlenmesi için ise birim ağırlık, ultrases geçiş süresi deneyi uygulanmış ve ultrases geçiş süresi kullanılarak dinamik elastisite modülleri bulunmuştur. Ayrıca belirlenen örnekler üzerinde rötre, kapiler su emme ve donma çözünme deneyleri yürütülmüştür. Örneklerin mikroyapı çalışmaları SEM ve XRD tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları incelenerek belirlenen örnekler üzerinde ısı iletkenlik değerleri ölçülmüştür. Makroyapı çalışmasında örnekler SEM ile incelenmiş ve gözenek oluşumları imaj analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, üretilen örneklerin fiziksel ve mekanik değerlerinde ticari gazbetonlar ile benzer değerlere ulaşılmış, ısı iletkenlik katsayılarında ise 0,12-0,13 W/mK değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autoclaved aerated concrete is a lightweight concrete building material obtained by the addition of pore-forming additives to the mortar, which is formed by combining the binding materials with the fine mineral materials. In this thesis study, autoclaved aerated concrete samples have been produced with industrial raw materials such as zeolite and metakaolin, and waste materials such as blast furnace slag in artificial pozzolan class. The samples were subjected to mechanical and physical tests in an autoclave at a temperature of about 172 °C and a hardness of 8 bar under a steam pressure. For determination of mechanical properties, ıt was applied compressive strength test and physical properties were determined unit weight, ultrasound transition speed test and dynamic elasticity modules were found by using ultrasonic transition time. In addition, drying shrinkage, capilarity and freze thaw measurements were performed on the specimens. Microstructure studies of the samples were carried out using SEM and XRD technique. The thermal conductivity coefficient measurements were made on the specimens determined from the test results. The samples were examined with polarizing microscope and the pore formations were evaluated by image analysis. As a result of, similar values were obtained with commercial autoclaved aerated concrete physical and mechanical properties of the produced samples and 0,12-0,13 W/mK values were obtained in thermal conductivity coefficients.