Tekrarlanan fırınlama sonrasında farklı altyapı hazırlama tekniklerinin ve üstyapı kalınlıklarının renk değişimine etkisi
The effect of different porcelain thicknesses and framework fabrication techniques on color changes after repeating firings
  1. Tez No: 544523
  2. Yazar: MEHMET GÖKBERKKAAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA TUNÇDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu in vitro tez çalışmasının amacı, seçici lazer ergitme ve konvansiyonel kayıp mum tekniği kullanılarak üretilen metal altyapılara farklı kalınlıklarda porselen ilave edilmiş restorasyonların tekrarlanan fırınlama işlemlerine maruz kalmasının sonucunda renk değişiminin incelenmesidir. Bu amaçla seçici lazer ergitme ve konvansiyonel kayıp mum teknikleri kullanılarak 30'ar adet 1 mm kalınlık, 13 mm çapa sahip disk şeklinde örnekler üretildi. Tüm örnekler kendi içerisinde 10'arlı gruplara ayrıldı ve her bir gruba sırasıyla 0,7 mm, 1,2 mm ve 1,7 mm kalınlığında feldspatik porselen firma verileri doğrultusunda eklendi.Standart fırınlama işlemlerinin ardından her bir örnek 5'er kez fırınlama işlemine tabi tutuldu. İlk fırınlama işlemi glaze uygulanmasını, 2., 3. ve 4. fırınlama işlemleri ilave fırınlamalarını ve 5. fırınlama işlemi son glaze uygulamasını simüle edecek şekilde tasarlandı ve tatbik edildi. Her tekrarlanan fırınlama işleminin ardından spektrofotometre kullanılarak renk ölçümü yapıldı. İstatistiksel analiz için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ileri analizler için Tukey testi kullanıldı (p=0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this invitro study was to investigate the color change as a result of repeated firing processes of restorations, loaded with porcelain with different thicknesses to metal frameworks produced using selective laser melting and conventional lost wax technique. For this purpose, 30 disc shaped samples with a thickness of 1 mm and 13 mm diameter were produced for both of the used selective laser melting and conventional lost wax techniques.All samples were divided into groups of 10 and each group was loaded in accordance to manufacturer instructions with a feldspatic porcelain of 0,7 mm, 1,2 mm and 1,7 mm thickness, respectively.After standard firing procedures, each sample was subjected to firing 5 times. The first firing was designed to simulate the application of glaze firing, the 2nd, 3rd and 4th firing were to simulate correction firing and the 5th firing was to simulate final glazing application. After each firing process, the color was measured using a spectrophotometer.One-way analysis of variance and Tukey HSD post hoc tests were selected to analyze the data (p=0,05).