Sosyal bilgiler dersi demokrasinin serüveni ünitesinde kullanılan konuşma halkası tekniğinin öğrenci akademik başarısına etkisi
The effect of using speech circle tecnique on student achievement in teaching democracy adventure that are in social studies course
- Tez No: 544530
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaokul 6. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Demokrasinin Serüveni”ünitesinin konuşma halkası tekniğine göre öğretiminin öğrenci akademik başarısına etkisini araştırmaktır. Araştırmada“ön test – son test kontrol gruplu”desen uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Ağrı ili Hamur ilçesi Yatılı Bölge Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ağrı ili, Hamur ilçesi Yatılı Bölge Ortaokulunda okuyan 6/A,B,C,D şubelerinde eğitim gören 70 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 35'i deney grubunu, diğer 35'i ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubuna konuşma halkası tekniği uygulandı. Kontrol grubuna ise geleneksel yöntem ile öğretim yapıldı. Araştırmada iki gruba da ön test ve son test başarı testi uygulandı. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edildi. Analiz sonucunda son test puanları açısından deney grubundaki öğrenciler kontrol grubundaki öğrencilere göre daha başarılı bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler ışığında konuşma halkası tekniğinin geleneksel öğrenme yöntemine göre daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effect of the unit of democracy adventure which is included in social studies course of the sixth grade on the student success using speech circle. In this study, pre-test and post-test on the control group were conducted. The research has been conducted Ağrı Hamur Yatılı Bölge Elementary schooll in, 2016-2017 academic year and it has included 6/A,B,C,D students. There search was done on control and experiment groups consisting of seventy students. Traditional method was applied to control group while speech circle technique was applied to experiment group. In research, it is applied in both groups as an achievement test. Data obtained were analyzed spss programme. According to results obtained from the analysis, in the respect of test marks, the students in the experiment group are more successful than the students in control group. In the light of the results obtained from this study, it has been found speech circle is more effective than traditional learning method.