Kurumsal yönetim açısından çevre muhasebesinin incelenmesi
Investigation of environmental accounting in terms of corporate governance
  1. Tez No: 544531
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde işletmeler rekabetin kızışması ile birlikte maliyet avantajı sağlamak için çevreye büyük zararlar vermektedirler. İşletmeler faaliyetleri gereği varlıklarını devam ettirebilmek için doğal çevrede var olan kaynakları kullanmaktadırlar. Bu faaliyetleri sonucu ortaya çevre kirliliği ve çevre sorunları doğmaktadır. Bu noktada bu olumsuz durumun azaltılmasında ve önlenmesinde işletmelere büyük görevler düşmektedir. Bir diğer olumsuzlukta kurumsal yönetim uygulamalarındaki başarısızlıklar nedeniyle bazı paydaşlar diğer paydaşları sömürmekte ve zarar vermektedirler. Bu iki sorunun ortadan kaldırabilmesi için bu çalışmada ikisi birlikte ele alınmıştır. Bu bağlamda kurumsal yönetim ve çevre muhasebesinin uygulanması aynı zamanda iyi kurumsal yönetimin başarılmasında etkendir. İşletmeler faaliyetlerini yerine getirirken sadece kendi çıkarlarını düşünerek kar amacı gütmemeli, aynı zamanda çevreye duyarlı bir işletme olmaları ve çevreyi de bir çıkar grubu olarak düşünerek faaliyetlerini yerine getirmelidirler. İşletmeleri bu rekabet ortamında farklı kılan sadece ürettikleri ürünler değil, bu ürünlerin üretilmesinden tüketilmesine kadar geçen süreçte topluma ve çevreye sağladığı katkılardır. Etkin bir kurumsal yapıya sahip işletmeler aynı zamanda çevredeki faaliyetlerine yönelik olarak da birtakım prensipler ve kurallar geliştirmeli ve sürdürebilir bir çevrenin bir sosyal sorumluluk gereği olduğu gerçeği ile hareket etmelidirler. Bu çalışma sonucunda kurumsal yönetim açısından çevre muhasebesi uygulamalarının ve faaliyetlerinin kurumsal yönetim açısından önemi ortaya konulmuştur. Bu noktada iyi çevre muhasebesi uygulamaları iyi kurumsal yönetimin başarılmasına hizmet etmektedir. Bu kapsamda çevre muhasebesinde başarılı olursak kurumsal yönetiminde başarılmasına katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses are giving great damage to the neighborhood in order to provide cost advantage with competition heat. Businesses use resources that exist in the natural environment to sustain their assets in accordance with their activities. These activities result in environmental pollution and environmental problems. At this point, this negative situation has been reduced and prevented, and major tasks are falling into operations. On the other hand, due to failures in corporate governance practices, some stakeholders exploit and harm other stakeholders. Both of them have been taken together in this study so that these two problems can be abolished. In this context, the application of corporate governance and environmental accounting also influences the achievement of good corporate governance. When performing business activities, they should not only pursue their own interests but also profit-oriented, at the same time be sensitive to the environment and fulfill their activities by considering the environment as an interest group. Businesses are not only the products they produce, but the contributions they provide to the collecting and the environment in the process of being consumed and consumed. Businesses with an effective corporate structure should also develop some principles and rules for their activities in the environment and act with the fact that a sustainable environment is a social responsibility. As a result of this study, environmental accounting applications and activities in terms of corporate governance have been put forward in terms of corporate governance. At this point, good environmental accounting practices serve to achieve good corporate governance. In this context, if we succeed in environmental accounting, it is the result that will contribute to achievement in corporate management.