Yazılım tabanlı telsiz yeteneklerinin bir laboratuvar tipi deney seti ile karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of software defined radio capabilitieswith a laboratory type experiment set
  1. Tez No: 544540
  2. Yazar: EMRAH GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GÖZDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Elektronik Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Haberleşme teknolojisi, gelişen elektronik donanım ve yazılım teknolojilerine paralel olarak sivil alanda olduğu kadar askeri alanda da hızla değişmektedir. Örneğin zamanla klasik analog telsizler yerlerini sayısal telsizlere bırakmıştır. Günümüzde de sayısal telsizler, yerlerini artık yavaş yavaş yazılım tabanlı telsizlere bırakmaktadır. Daha ileriki dönemde de bilişsel telsizlerin, yazılım tabanlı telsizlerin yerini alacağı açıktır. Yazılım tabanlı telsizler, bünyesinde aynı anda birden fazla telsiz özelliğini yazılımsal olarak barındırması sayesinde aynı telsizle birden fazla frekans bandını kullanabilme gibi bir avantaja sahiptir. Bu aynı zamanda kullanıcıya aynı telsizle birden fazla kanalda bulunarak birçok telsizin işini tek bir telsizle yapabilme imkanı da sağlar. Bu tez çalışmasında yazılım tabanlı telsizlerin bu avantajlarını karşılaştırabilmek maksadıyla USRP-2922 yazılım tabanlı telsiz seti ve NI ELVIS II Emona DATEx haberleşme deney seti kullanılmıştır. Öncelikle sayısal telsizler ile yazılım tabanlı telsizlerin yapıları ve özellikleri açıklanmış, daha sonra da her iki deney setinin teknik özellikleri ve kullanımları tanıtılmıştır. Ardından Emona DATEx seti üzerinde kurulan bir sayısal telsiz prototipi ve USRP 2922 yazılım tabanlı telsiz üzerinde modülasyon ve demodülasyon tekniklerinin uygulanabilirlikleri deneysel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda yazılım tabanlı telsizlerin avantajları somut olarak ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yazılım Tabanlı Telsiz, Haberleşme Mühendisliği Eğitimi, Analog ve Sayısal Modülasyon Teknikleri, USRP, DATEx.
Özet (Çeviri)
Communication technology has been changing rapidly in parallel with the developing electronic hardware and software technologies in the military field as well as in the civilian area. For example, classical analog radios have been replaced by digital radios over time. Nowadays, digital radios leave their places slowly to software defined radios. In the further period, it is clear that cognitive radios will replace software defined radios. Software defined radios have the advantage of being able to use more than one frequency band with the same radio thanks to the fact that they have more than one radio feature in the same system. This also allows the user to perform the work of many radios with a single radio, by being in multiple channels with the same radio. In this thesis, USRP-2922 software defined radio set and NI EELVIS II Emona DATEx communication experiment set were used to compare these advantages of software defined radios. First of all, the structure and properties of digital radios and software defined radios are explained and then the technical characteristics and uses of both test sets have been introduced. Next, applicability of the modulation and demodulation techniques were experimentally analyzed on digital radio prototype built on the Emona DATEx set and on the USRP 2922 software defined radio. As a result of the study, the advantages of software defined radios have been revealed. Keywords : Software Defined Radio, Communication Engineering Education, Analog and Digital Modulation Techniques, USRP, DATEx