Performans değerlendirme sisteminde amir geri bildiriminin sosyal bağlamı
The social context of supervisor feedback in performans appraisal system
  1. Tez No: 544541
  2. Yazar: VOLKAN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı; Kara Kuvvetleri Komutanlığı personelinin performans değerlendirme sistemi dahilinde geri bildirim sürecine dair algılarını ve bağlamsal faktörleri keşfetmek ve keşfedilen faktörleri içeren bir model ortaya koyarak araştırma önermelerine ulaşmaktır. Üç ana konu üzerinde araştırma soruları bulunan bu gömülü kuram yaklaşımlı çalışmada; 20 personelden görüşmeler ile elde edilen veriler kullanılmıştır. Birinci konu amirler ve astlar hakkında ortaya çıkacak bireysel faktörler ile ilgilidir. İkinci konu geri bildirim yöntemlerinin geri bildirim sürecine etkileri ile ilgilidir. Üçüncü ve son konu ise geri bildirim süreci sonrası ortaya çıkacak çıktı değişkenler ile ilgilidir. Görüşmelerde yazılı olarak kayıt altına alınan veriler sürekli karşılaştırmalı veri analizi yöntemi ve sistematik desene göre dört aşamada analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; dokuz ana önermeyi içeren bir model oluşturulmuştur. Elde edilen önermeler incelendiğinde; amirlerin algılanan niteliklerinin astların algı ve tutumlarını etkilediğini, bu faktörlerin model ve geri bildirim süreci sonunda çıktı değişkenleri etki altına aldığı görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Sosyal Bağlam, Performans Değerlendirme, Amir Geri Bildirimi, Gömülü Kuram
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the perceptions and the other contextual factors of Turkish Land Forces personnel about the feedback process in the performance appraisal system and to reach research propositions with presenting a model containing the factors explored. In this grounded theory approach study which has research questions about three main issues; data is used obtained from 20 personnel with interviews. The first issue is about the individual factors emerging about the supervisors and subordinates. The second issue is about the effect of feedback methods to feedback process. The third and the last issue is about the outcome variables emerged after the feedback process. The data recorded in written interviews were analyzed in four stages according to constant comparative data analysis method and the systematic design. As the result of the research; a model is presented containing nine main propositions. Examining the propositions presented; perceived attributes about the supervisors affects the perceptions and the attitudes of subordinates and these factors affects the outcome variables at the end of the model and the feedback process. Key Words : Social Context, Performance Appraisal, Supervisor Feedback, Grounded Theory