Genel aidiyetin sosyal görünüş kaygısı ve sosyal duygusal yalnızlık ile arasındaki ilişkide biçimlendirici rolü
The moderatör role of general belongingness on the relations between social appearance anxiety and sense of social emotional loneliness
  1. Tez No: 544552
  2. Yazar: PELİN KIVILCIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, genel aidiyetin sosyal görünüş kaygısı ile sosyal duygusal yalnızlık algıları arasındaki ilişkide biçimlendirici rolünü incelemektir. Aynı zamanda araştırmanın alt amacı olarak sosyal duygusal yalnızlık düzeyi demografik değişkenlere göre de incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu toplam 316 yetişkin kişi oluşturmaktadır. Bu grubun 197'si kadın, 119'u ise erkektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (Social Appearance Anxiety Scale-SAAS),"Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği(SDYÖ) ve Genel Aidiyet Ölçeği (GAÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilme aşamasında istatistiksel olarak; betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t Testi, bağımsız gruplar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ilişkisel analizler için korelasyon testi ayrıca biçimlendirici rolü belirlemek amacıyla değişkenler arasında hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Demografik değişkenlere göre Sosyal Duygusal Yalnızlık Düzeyi incelendiğinde,eğitim durumu ve çocuk sahibi olma durumuna göre Sosyal Duygusal Yalnızlık Düzeyinin anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim düzeyi arttıkça yalnızlık düzeyi azalmıştır ve çocuk sahibi olan bireylerin yalnızlık düzeyi olmayanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, sosyal görünüş kaygısı ile sosyal duygusal yalnızlık düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca Sosyal Görünüş Kaygısı ve Sosyal Duygusal Yalnızlık arasındaki ilişkide Genel Aidiyetin Biçimlendirici Rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the moderator role of general belonging on the relationship between social emotional loneliness perceptions and social appearance concerns of individuals. At the same time other subpurpose of the study* is to investigate the social emotional loneliness feeling according to the demographical variables. The research group consists of 316 people. 197 of this group is female and 119 is male. In this research, Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), Emotional and Social Loneliness Scale and General Belief Scale were used as data collection tools. As a statistical method in the evaluation of data; Descriptive statistics, T-test for independent groups, one-way analysis of variance for independent groups (ANOVA), correlation test for relational analysis, and hierarchical regression analysis were used to determine the moderator role. According to the demographic variables, in a social dissection, Social Emotional Loneliness shows significantly difference in conditions of educational status and situation of having children. When educational status increases, loneliness decreases and individuals who have children are having more loneliness than individuals who have not children. As a result of the study, a significant positive correlation was found between social appearance anxiety and social emotional loneliness level. Also it is found that, in relation between anxiety of social appearance and social emotional loneliness, general belongingness stracture has no moderating role.