The effects of destination brand personality on destination brand image and behavioral intentions of different generations
Destinasyon marka kişiliğinin destinasyon marka imajı ve farklı jenerasyonların davranışsal niyetleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 544553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM ALTUNA KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Devletlerin sağladığı dış kaynaklar, globalleşme, komünikasyon teknolojileri ve sosyal medya bağlantıları son 40 yılda önemli ölçüde değişerek, insanların seyahat etmelerini desteklemiş ve direkt olarak turizm endüstrisini etkileyerek geliştirmiştir. Bir pazarlama gereksinimi olarak, önemli olan turistlerin seyahat etmek için nereyi seçeceğini etkileyebilmek ve tercihlerini yönetebilmektir. Bu ancak, her şehri benzersiz bir marka olarak değerlendirmesi gereken turizm pazarlaması ile mümkündür. Bu araştırma, turistler üzerinde etkisi bulunan destinasyon marka kişiliğinin bir pazarlama gerçeği olduğu iddiası üzerine tasarlanmıştır. Bu anlamda, Türkler tarafından en popüler Avrupa şehirleri olarak değerlendirilen ve kendi destinayon marka kişiliklerine shaip olan Londra, Paris ve Roma şehirleri incelenmiştir. Şehirlerin destinasyon marka kişiliğini incelemenin yanı sıra, esas amaç destinaston marka kişiliğinin bir diğer pazarlama gerçeği olan destinasyon marka imajı üzerindeki etkilerini de anlayabilmektir. Ayrıca, destinasyonu yeniden ziyaret etme niyeti ve tavsiye etme niyeti olarak adlandırılan davranışsal niyetler üzerindeki etkisini de gözlemleyebilmektir. Bu ilişkiler incelenirken, baby boomer jenerasyonu, X jenerasyonu ve Y jenerasyonu olarak adlandırılan üç farklı jenerasyonun muhtemel algısal farklılıkları da göz önüne alınmıştır. Araştırma için online olarak dolduralabilecek bir anket hazırlanmış olup, farklı yaş gruplarının katılımıyla 374 adet anket toplanmıştır. Anket sonuçları descriptive statistics, exploratory factor analysis ve regression analysis tekniği ile değerlendirilmiştir. Tüm veriler değerlendirildiğinde, destinasyon marka kişiliğinin destinasyon marka imajına ve jenerasyon bazında değişiklik gösterern davranışsal niyetlerlere istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The tourism industry has developed for the past 40 years through the significant changes such as the outsourcing of government services, globalization itself, information communications technologies and social media networking that has supported the people to travel. Here, the important thing is the ability to manage where the tourists would choose to visit. This management could be possible with the marketing of tourism that should consider each city as unique brands for consumers who are tourists. This research designed through the claim that destination brand personality is a vital marketing fact for the tourism industry because it has significant effects on the consumers as tourists. In that sense, the stimuli of this research are favorite European cities that are London, Paris, and Rome having destination brand personalities, according to the evaluations of Turkish people. Besides realizing destination brand personality of these cities, the main aim realizes its effects on destination brand image that is another important concept of market field. Moreover, the potential effects of destination brand personality on behavioral intentions of the tourists that are the intention to recommend and intention to revisit were examined. During the analyzing process of these relationships, perceptions of different generations were also considered because of the idea that there could be different results based on their features. To figure out the relationship between these dimensions, 374 participants from different age groups participated in an online survey. The results were analyzed by descriptive statistics, exploratory factor analysis, and regression analysis. After all, the result is that destination brand personality has statistically significant effects on destination brand image and behavioral intentions which are changeable through different generations.