Nuri Pakdil'in şiirleri üzerine bir inceleme
Nuri Pakdil'in şiirleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 544563
  2. Yazar: GÜLŞAH ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Nuri Pakdil, Türk toplum yapısının, dolayısıyla da sanat ve edebiyatının değişim yaşadığı bir çağda edebiyat eserleri ortaya koymuştur. Cumhuriyet döneminde Batılılaşma hareketleri devam ettiği, geleneksel Türk-İslam kültürüne ait olmayan bir yapı ve kültür benimsendiği için Nuri Pakdil, Batılılaşma ve yabancılaşma konuları üzerinde durmuştur. Pakdil'in şiirlerinin incelendiği bu çalışmada, çocukluğundan itibaren sanatçının bütün hayatı, eserleri ve edebi kişiliği ele alınmıştır. Şiirlerini inceleme konusunda yardımcı olacağı düşüncesiyle sanatçının yaşamı, dünya görüşü, fikirleri, bakış açısı ve kişisel özellikleri çalışmaya dâhil edilmiştir.“Nuri Pakdil'in Şiirleri Üzerine Bir İnceleme”başlığını taşıyan bu çalışmanın amacı; Pakdil'in şiirini oluşturan temaları; bu temaları işlerken kullandığı dili ve üslubu, bunlarla beraber şiirinin yapısını oluşturan unsurları incelemektir. Pakdil'in şiirinin altyapısını oluşturan değerler, şiirini anlamaya ve açıklamaya destek olacağı için araştırılmış, incelenmiştir. Çalışmada sanatçının yaşamının işlendiği bölümden sonra edebi kişiliği ve ardından eserleri ele alınmıştır. Çalışmanın asıl konusunu ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümler oluşturmaktadır. Bu bölümlerde Nuri Pakdil'in şiirleri tema, yapı ve dil ile üslup açısından incelenmiş, gerekli görüldüğünde üst ve alt başlıklar ile bu şiirler izah edilmeye çalışılmıştır. Pakdil'in edebi dili ve üslubu; kişiliğinden, ideolojisinden evrensel hak ve özgürlüklere olan inancından ve muhafazakârlığından ayrı düşünülemez. Bu çalışmada Pakdil'in şiirleri bu bağlamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nuri Pakdil produced his literary works in the era of change of structure of the Turkish society, hence in the same period of change in art and literature. In the Republican Period during continued westernization movements, Nuri Pakdil focused on westernization and alienation issues because of his adoption of a structure and culture which does not fit to the traditional Turkish-Islamic Culture. In this study Poetry of Pakdil is analyzed, from his childhood to artist's whole life, his works and literary identity. His life, world view, ideas, perspective, personal characteristics included to the study with the thought that these can help in the examination of the artist's Poetry. The aim of this study titled“An Examination on Poetry of Nuri Pakdil”is to assess the themes consisting Pakdil's poetry; language and style; in addition to the elements constituting Pakdil's Poetry. Values, structuring Poetry of Pakdil are studied and examined in order to understand and explain his poems. In this study after processing his life and literary personality, his works were examined. The main subjects of the study reside in the second, third and fourth parts. In these parts themes, structure, and language of Nuri Pakdil Poetry with his style examined and if appropriate these poems interpreted by main headings and sub headings. Pakdil's literary language and style is unthinkable of his personality, ideology, his belief on universal rights and freedoms and his conservatism. This work examined poetry of Pakdil in this context.