Farklı etnik kökenden gelen bireylerin evlilik uyumlarının çeşitli demografik özelliklere göre incelenmesi
The analysis on marital adjustment of married people from different ethnicities in terms of various demographic qualities
- Tez No: 544562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemizin çok kültürlü bir yapıda olduğunu göz önünde bulundurursak yapılan birçok evlilikte farklı etnik kökenli bireylerin bir araya geldiğini görmekteyiz. Bu araştırmanın temel amacı, farklı etnik kökenden gelen bireylerin evlilik uyumlarının çeşitli demografik özelliklerden ne düzeyde etkilendiğini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma örneklemi, Marmara Bölgesinde ikamet eden, farklı etnik kökenlerden gelen evli bireyler arasından, seçkisiz seçim yöntemi ile belirlenen 178'i kadın 125'i erkek 303 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür taraması ve uzman görüşü alınarak oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve Locke ve Wallace (1959) tarafından evliliğin niteliğini ölçmek amacıyla en temel ve ayırt edici olduğu düşünülen sorulardan oluşturulmuş geçerlilik ve güvenirliği olan“Evlilikte Uyum Ölçeği”kullanılarak oluşturulmuştur. Katılımcılardan elde edilen veriler üzerinde SPSS 25 paket programında betimsel çözümlemeler yapılmıştır. Öncelikle uygulanan ölçekten elde edilen veriler üzerinde güvenilirlik testleri yapılmış, demografik özellikler ve evlilik uyumu arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla da tanımlayıcı çözümlemeler (frekans, yüzde, anlamlılık) ile korelasyon çözümlemesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre farklı etnik kökenden gelen bireylerin evlilik uyumları çeşitli demografik özelliklere göre farklılık göstermektedir. Sonuç olarak, farklı etnik kökenden gelen bireylerin evlilik uyumları olumlu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Regarding Turkey's multicultural structure, we can see that in many marriages individuals from different ethnicities come together. The primary purpose of this research is to explore how much the marital adjustment of married people from different ethnicities is being influenced by various demographic qualities. The sample of the research is random sample and comprises of 303 people (178 women, 125 men) who are married with different ethnicities and resides in Marmara region. Data of the research are acquired with“Individual Information Form”which is created by the researcher and expert opinions. In addition,“Marital Adjustment Test”which is composed by Locke and Wallace (1959) with the aim of evaluating quality of marriage and is thought to have the most fundamental and distinctive questions and also which has validity and reliability is used. With the data acquired by participants, descriptive analysis is carried out through SPSS 25 programme. Firstly, the reliablilty test is done on data acquired by applied scale. Then, with the aim of identifying the relationship between demographic qualities and marital adjustment, correlation analysis is carried out with definitive analysis (frequency, percentage, relevance). According to findings acquired by consequences of the research, marital adjustments of marriages among different ethnicities varies in terms of demographic qualities. As a conclusion, it can be stated that there is a marital adjustment of individuals froms different ethnicities.