Okul müdürlerinin muhakkiklik görevine ilişkin görüşleri (Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler ve Zeytinburnu örneği
School principals' views on investigatorship duties: The exemplar of Bağcilar, Bakirköy, Başakşehi̇r, Esenler and Zeytinburnu districts
- Tez No: 544568
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma muhakkiklik görevi verilen okul müdürlerinin konuya ilişkin görüşlerini değerlendirmeyi hedefleyen ve içerik analizi yönteminin benimsendiği nitel bir çalışmadır. Araştırmanın kapsamını 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ilinin Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler ve Zeytinburnu ilçelerinde görev yapan ve kendilerine muhakkik görevi verilmiş olan okul müdürleri oluşturmaktadır. Çalışma grubu görüşmeyi kabul eden 24 okul müdüründen oluşmaktadır. Araştırma nitel bir çalışma olup okul müdürleriyle yüz yüze görüşülerek ses kayıt yöntemiyle veriler alınmış ve sonrasında görüşler aynıyla yazıya geçirilmiştir. Görüşmede okul müdürlerine açık uçlu dokuz soru yöneltilmiştir. Her bir soruya verilen cevaplar içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş, ortaya çıkan görüşler frekans değerlerine göre sıralanmış ve katılımcı görüşlerinden örnekler verilerek yorumlanmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmada; birinci bölümde kavramsal çerçeve, ikinci bölümde araştırmanın metodolojisi, üçüncü bölümde bulgular ve yorum, dördüncü bölümde ise tartışma sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırma sonuçlarına göre okul müdürleri, şikâyetin Olur'a tam yansımaması, okulun rutin işleri ile muhakkiklik işinin birlikte yürütülmesinin zor olması, şikayetçi/tanığın çeşitli sebeplerle ifade vermek istememesi veya şikayetçiye ulaşamama, hakkında soruşturma yürütülenlerin muhakkike karşı olumsuz tavırlarının olması, mevzuatın açık net ve açıklayıcı olmaması, soruşturma işinin çok fazla zaman alması, rapor yazımında hukuki dil kullanılması beklenirken kendilerinin bu konuda yetersiz olmaları ve meslektaşlarını soruşturmanın zor olması gibi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Okul müdürleri, muhakkiklere ödenek verilmesi, uzmanlık gerektiren soruşturmaların okul müdürlerine verilmemesi, iş yükünün azaltılması için yeni muhakkiklerin yetiştirilmesi, raporların standart taslaklarının olması ve muhakkiklik yapan okul müdürlerine ilçedeki farklı komisyonlarda görev verilmeyerek farklı muafiyetler sunulması gibi önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research is a study which aims to evaluate the opinions about the subject of the school managers who have been given responsibility of investigation and is a qualitative one adopting of content analysis method. School managers assigned as investigators, who work in Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler and Zeytinburnu, İstanbul in 2018-1019 Education and Teaching Year, determine the comprehensiveness of this research. Working group consists of twenty-four school managers having accepted to be interviewed. This research is a qualitative study and by interviewing school managers face to face, sound recording system, all of the data have been gathered and then; these opinions have been typed word for word based on these data. During these interviews, the school managers were asked nine open-ended questions. Answers having been given to each of these questions were evaluated with content analysis method, the opinions having been gathered were put into order and interpreted by giving examples from participant's opinions. In this study which consists of four chapters; There is conceptual frame in the first chapter, in the second chapter there is research' methodology, in the third chapter there are findings and interpretation, in the fourth chapter discussion, result and suggestions are presented. According to the research results; school managers think that complaint isn't enough to ''POSSIBLE''-that it is difficult to continue school affairs with investigating works together-that complainant/witness don't want to testify because of many different reasons or that not be able to reach complainant –that the people being made inquiries about behave very negatively against the investigators –that the legislation isn't very clear or understandable –that investigation takes too much time- that typing report needs to be legal parlance . but they think they don't have enough knowledge to this- that it is difficult to investigate their colleagues. School managers suggest that investigators should be given allowances-that responsibilities acquiring specialization shouldn't be given to the school managers –that to be reduced workloads, new investigators should be educated –that it should be standard draft of the reports in the county –that school managers having responsibilities of investigating shouldn't be given different missions in the different commissions and they should be exempted from some responsibilities to do their job best.