Çocuklarda subgingival bölgeler, tükürük ve oral mukozada kandida türü mayaların kolonizasyonunun araştırılması
İnvestigation of candida colonization in subgingival regions, saliva and oral mucosa in children
  1. Tez No: 544575
  2. Yazar: AYDIN AKÇAKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KURU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Çocuklarda en sık görülen periodontal hastalık plağa bağlı gingivitistir ve birincil etkeni mikrobiyal dental plaktır. Bu çalışmada 8-14 yaş arasındaki sağlıklı ve gingivitisli çocuklarda subgingival bölgeler, tükürük ve oral mukozada kandida kolonizasyonunun demografik ve klinik veriler ile birlikte değerlendirilerek incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma popülasyonunu sistemik olarak sağlıklı, 70 periodontal sağlıklı ve 80 gingivitisli olmak üzere toplam 150 çocuk oluşturdu. Demografik veriler, beslenme ve fırçalama alışkanlıkları anket yoluyla toplandı ve plak indeks, gingival indeks, community periodontal indeks, d.f.t.+D.M.F.T. ve d.f.s.+D.M.F.S. kaydedildi. Çocuklardan 1 adet sağ üst keser ve 1 adet sol alt molar dişten subgingival örnekler, tükürük ve oral mukoza örnekleri toplanarak saboraud dekstroz agara ekildi ve kandida üremesi incelendi. Üreyen kandida türleri MALDI-TOF sistemi ile tanımlandı. Bulgular: Çalışma popülasyonunda kandida üreme oranı %37,3 (n=56) olarak tespit edilirken kandida pozitif çocuklarda en sık karşılaşılan türün %58,9 ile C. albicans olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The most common periodontal disease in children is plaque-induced gingivitis and the primary cause is microbial dental plaque. The aim of this study is to evaluate the colonization of candida in the subgingival regions, saliva and oral mucosa in children with periodontal health or gingivitis aged between 8 and 14 years old. Material and Method: The study population consisted of systemically healthy, 70 periodontal healthy and 80 gingivitis children. Demographic data, brushing and dietary habits were collected by questionnaire and plaque index, gingival index, community periodontal index, d.f.t. + D.M.F.T. and d.f.s. + D.M.F.S. were recorded. Subgingival samples from the upper right first incisor and lower left first molar tooth, saliva and oral mucosa samples were collected from the children. Sabouraud dextrose agar was used for the growth of candida species which then identified by MALDI-TOF system. Results: Candida growth rate was determined as 37.3% (n = 56) in the study population and C. albicans was the most common type in Candida-positive children with 58.9%.