Çocuklarda beslenme alışkanlıklarının ağız-diş sağlığına ve tükürükteki porphyromonas gingivalis ve bifidobacterium türleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of nutritional habits on oral health and salivary porphyromonas gingivalis and bifidobacterium species in children
  1. Tez No: 557872
  2. Yazar: ASLI YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu araştırma çocuklarda beslenme alışkanlıklarının ağız-diş sağlığına ve tükürükteki Porphyromonas gingivalis ve Bifidobacterium türleri üzerine etkilerinin incelenmesi amacı ile planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamına Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Kliniği'ne başvuran 9-14 yaş aralığında 130 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların boy-kilo ölçümleri ile ağız-diş muayeneleri yapılmış ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Beslenme ve ağız-diş hijyen alışkanlıklarına yönelik bir anket uygulanmış ve tükürük örnekleri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to investigate the effects of nutritional habits on oral health and Porphyromonas gingivalis and Bifidobacterium species in children. Study design/ methodology: 130 children aged between 9-14 years who applied to Marmara University Pedodontics Clinic were included in the study. Anthropometric measurements and oral examinations were performed. A questionnaire on nutritional habits and oral hygiene habits was applied, 24 hour diet records was taken and saliva samples were collected.