Prevelance of orofacial dysfunction in cerebral palsy patients and its association with oral health status and quality of life
Serebral palsi tanısı konmuş çocuklarda orofasiyal disfonksiyon sıklığı, oral sağlık durumu ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 558294
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSA İLKNUR TANBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Serebral Palsi hastalarnın orofasiyal disfonksiyon prevalansını saptamak, ağız sağlığı ve hayat kalitesi ilişkisini değerlendirmek amaçlanmaktadir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde gerçekleştirildi. 3-16 yaş arası serebral palsi tanısı konmuş 102 çocuk çalışmaya dahil edilerek; orofasiyal disfonksiyon (OFD) ve ağız ve diş sağlığı muayeneleri yapıldı. Nordic orofasiyal test taraması (NOT-S), çürük, eksik, dolgulu diş sayıs basitleştirilmiş ağız hijyeni indeksi, modifiye diş eti indeksi ve ağız hijyenine bağlı yaşam kalitesi indeksleri değerlendirildi. Çocuklarda serebral palsi tipi belirlenerek, kaba motor beceri ve manuel yetenek becerileri değerlendirildi. Bulgular: OFD'nun, çalışmaya katılan serabral palsi tanısı konmuş çocukların %78,4'ünde en az bir fonksiyonda meydana geldiği ve bu disfonksiyonun kaba motor becerileri düzeyleri (GMFCS) ve manual yetenek (MACS) seviyelerinde de mevcut olduğu tespit edildi. Ortalama NOT-S değeri 3±2,36 olup, bu değerin oral hijyen indeksi değeri (0,46±0,83) ve modifiye gingival index değeri (0,72±0,81) istatiksel olaral anlamlıdır (P=0,003)(P=0,001). Çocukların %70,4'ünde çürük tespit edildi (dmft+DMFT>0). Ayrıca, diş çürüğünün şiddeti ve aile geliri, ve ağız hijyenine bağlı yaşam kalitesi indeksleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Sonuç: OFD, serebral palsili çocuklarda yaygındır. Buyüzden ağız ve diş sağlığı için koruyucu uygulamaları sağlamak, ve yaşam kalitelerini artıracak ağız hijyeni alışkanlıklarını kazandırmak için çaba gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: to assess the prevalence of orofacial dysfunction in Turkish children with Cerebral Palsy and evaluate its association with oral health status and quality of life. Material and Method: a cross section study was conducted at Marmara University School of Medicine Department of Physical Medicine and Rehabilitation in İstanbul, Turkey. Assessment of orofacial dysfunction and oral examination for 102 child and adolescents with cerebral palsy between the age ranges 3-16 were performed. Nordic orofacial test screening (NOT-S), decay missing filling-tooth (dmft, DMFT), simplified oral hygiene index (OHI-S), modified gingival index (MGI) and the oral hygiene related quality (POQL) of life indices were charted. Children's cerebral palsy type, gross motor skill (GMFCS) and manual ability skills (MACS) were determined. Results: OFD occurred in at least one NOT-S domain in 78,4% of the individuals and was present in the sub diagnoses, GMFCS levels, and MACS levels. The mean NOT-S was 3±2,36. The NOT-S scores was associated with OHI-S(P=0,001) and MGI (P=0,003). 70,4% experienced caries (dmft+DMFT>0). Also, the severity of dental caries, and family income are associated with a negative impact on OHRQoL of children with CP. Conclusion: OFD is common in CP. The use of OFD screening in dental clinics would assist early detection of areas in need of further evaluation. Efforts should be made to improve preventive dental care and modifying oral hygiene behavior which will impact the quality of life of individuals with CP.