Periodontal rejenerasyonda kullanılan farklı kök yüzey işlemlerinin in-vitro olarak karşılaştırılması
In-vitro comparasion of different root surface procedures for periodontal regeneration
  1. Tez No: 544587
  2. Yazar: EMİNE CANSU GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Periodontal hastalıklarda hedef kaybedilen dokuların yeniden oluşturulmasıdır. Kök yüzeyinde hastalığa bağlı değişimler, rejenerasyonun ilk adımı olan pıhtı adezyonunu olumsuz etkilemektedir. Kök yüzey modifikasyonun amacı, smear tabakasını uzaklaştırarak kök yüzeyini detoksifiye etmek ve pıhtı adezyonunu sağlamaktır. Çalışmamızın amacı, yaygın olarak kullanılan farklı yöntemleri ve yeni bir yöntem olan Nanohidroksiapatit (NHA) tozu uygulamasını in-vitro olarak karşılaştırmak ve rejenerasyona katkıda bulunacak en iyi yöntemi ortaya koymaktır. Bu çalışmada, periodontal sebeple çekilmiş dişlerden hazırlanan dentin yüzeylerine EDTA (%17), tetrasiklin (250 mg/ml), Gracey küret, ultrasonik sistem (Mini Piezon; EMS® Piezon Systems), NHA tozu püskürten air-abrasiv sistem (EMS®-Air Flow® S2) (20 sn (AK) /90 sn (AU)) kullanılarak farklı uygulamalar yapılmıştır. Kontrol grubunda herhangi bir işlem yapılmamıştır. Uygulamaların etkileri; yüzey ıslanabilirliği, kimyası, morfolojisi ve topografisi açısından incelenmiş ve istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose in periodontal treatment is the reestablishment of lost tissues. The changes related to the disease in root surfaces have negative effects on the first part of regeneration, namely fibrin clot adhesion. The purpose of the root surface modification is to detoxify the root surface and to ensure the fibrin clot adhesion by the smear layer removal. Aim of this study is to determine the best method for regeneration from in vitro comparison of common distinct methods and Nano-hydroxyapatite (NHA) powder application. In this study, different applications have been made on dentin surfaces, that had been extracted due to periodontal reasons, by using EDTA (17%), tetracycline (250 mg/ml), Gracey curette, ultrasonic system (Mini Piezon; EMS® Piezon Systems), NHA powdered air-abrasive system (EMS®-Air Flow® S2) (20 sec (AK) /90 sec (AU)). No treatment has been made on control group. The effects of the treatments are examined regarding surface wettability, chemistry, morphology and topography, and statistical analyses have been made.