Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Avrupa Birliği'nin bölgesel politikalarının Türkiye'ye etkisi
The effect of regional policies on Turkey in the process of integration into the European Union
  1. Tez No: 544645
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Avrupa Birliği, kuruluşundan beri sürekli genişlemekte ve bünyesine yeni ülkeler almaktadır. Yaşanan bu genişlemeler neticesinde hem üye ülkeler arasında bulunan hem de ülkelerin kendi bölgeleri arasında bulunan, sosyo-ekonomik farklılıklardan kaynaklı sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Dolayısıyla Avrupa Birliği, bu sorunları ortadan kaldırmak ve gerçek anlamda ekonomik bir bütünleşmeyi sağlamak amacıyla,“Avrupa Birliği Bölgesel Politikası”nı oluşturma gereği duymuştur. Dayanışma ve uyum kavramları üzerine inşa edilmiş olan bölgesel politikalar hem bir iş birliği aracı hem de ekonomik entegrasyonu destekleyen önemli bir faktördür. Avrupa Birliği, bölgesel politikalar kapsamında bölgeler arasında bulunan sosyo-ekonomik farklılıkları azaltmak amacıyla, AB üyesi ülkelere ve AB'ye girmeye aday ülkelere mali destekler sağlamaktadır. Bu doğrultuda, Avrupa Birliği, Birliğe aday ülkelere ekonomik olarak yardım etmek için çeşitli fonlar oluşturmuştur. Türkiye'nin de on yıllardır devam eden, gelir düzeyi, nüfus yapısı, fiziki ve sosyal altyapı, eğitim seviyesi, sağlık hizmetlerine erişim, çevre kalitesi, yerel kaynakların etkin kullanılması gibi alanlarda bulunan farklılıklardan kaynaklanan, sosyo-ekonomik dengesizlikleri bulunmaktadır. Bu bağlamda, Avrupa Birliği Bölgesel Politikaları, Türkiye'nin çeşitli nedenlerle ortaya çıkmış dengesizliklerinin azaltılması ve hatta ortadan kaldırılması için önemli bir doktrindir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde, Türkiye'nin ve Avrupa Birliği Bölgesel Politikalarının analizi yapılarak, Avrupa Birliği Bölgesel Politikalarının Türkiye üzerindeki etkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union has been constantly expanding and integrating new countries into its body since its establishment. As a result of these expansions, it is faced with problems that arise from socioeconomic differences, both between and within member countries. Therefore, the European Union has had the need to establish the“European Union Regional Policy”in order to remove these problems and ensure a genuine economic integration. Regional policies that are built on the concepts of solidarity and harmony are important means of promoting both cooperation and economic integration. The European Union, within the structure of regional policies, provides financial support to EU member states and to the EU candidate countries to reduce socio-economic disparity among the regions. Accordingly, EU has established a Fund to provides financial assistance to the candidate countries. Turkey also has many socio-economic imbalances, which have continued for decades, and arise from the differences in areas such as income level, population structure, physical and social infrastructure, level of education, access to health services, environmental quality, and efficient use of local resources. In this context, EU Regional policy is an important doctrine to reduce and eventually eliminate existing imbalances caused by such factors in Turkey. This dissertation studies the impacts of European Union Regional Policy on Turkey by analyzing Turkish regional policy and European Regional Policy in the progress of integration to European Union.