Avrupa Birliği bölgsel kalkınma politikaları ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Güneydoğu Anadolu Projesi
European Union regional development policies and Southeastern Anatolis project in the Accession process of Turkey to EU
- Tez No: 128113
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET AB'ın 21. Yüzyıldaki politikalarının çerçevesini çizen Gündem 2000'de, AB'ın öngördüğü genişleme ile kalkınma düzeyleri birbirinden farklı ülkelerin yeni üyeler olarak AB içinde yer alacak olmasının, ekonomik ve toplumsal uyum ve dayanışma hedeflerini her zamankinden daha önemli hale getirdiği vurgulanmaktadır. İstihdamın artırılması, sürdürülebilir kalkınmanın ve rekabete dayalı gelişmenin sağlanması Gündem 2000'de uyum politikasının ana eksenleri olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak, gerek geri kalmış, gerekse yeniden yapılanma sürecindeki bölgelerde insan kaynaklarının geliştirilmesi için sürekli malî destek gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Uygulanma süreçleri bir hayli karışık olan Yapısal Fonlar ve Uyum Fonundan Birliğin gelecekteki genişlemesi ile AB'a katılacak tüm yeni üye devletlerin yararlandırılması öngörülmektedir. Bu politika gereği, Fonların etkin kullanımını sağlayabilmek için, aday ülkelerin tam üyelik öncesinde kapasitelerinin güçlendirilmesi ve bu ülkelerin bazı asgari koşullan yerine getirmeleri gerekmektedir. Özellikle idari mekanizmanın modernizasyonu çerçevesinde ele alınabilecek bu gelişmeler, ülkemiz açısından sadece AB üyeliği perspektifiyle değil fakat çağa uyum sağlayacak bir Türkiye yaratmak için de dikkatle izlenmeyi hak etmektedir. Önceleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin zengin su kaynaklarının sulama ve enerji üretimi amacıyla değerlendirilmesini öngören bir proje olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), süreç içinde sürdürülebilir insani kalkınma projesi olarak gelişimini sürdürmüştür. Ülkemizin bu önemli projesinin Master Planının yenilenme çalışmaları içinde olduğumuz bugünlerde, Avrupa Birliği bölgesel kalkınma yaklaşımı ve adaylık 220süreci çerçevesinde konuyu irdelemek ayrı bir önem arz etmektedir, GAP'ın finansman sorunlarının yanı sıra, koordinasyon ve GAP İdaresi 'nin yeniden yapılanma sorunlarının da varlığı bilinmektedir. Finansman sorunlarının aşılması kadar önemli olan koordinasyon ve yeniden yapılanma sorunu ele alınırken, aday olduğumuz AB üye devlet ve diğer aday ülke deneyimlerinden yararlanmak yararlı olacaktır. Türkiye'de bölgesel farklılıkları giderici politikalar ulusal politikalar olmakla birlikte, AB Yapısal Fonlarından ve diğer bölge kalkınma araçlarından yararlanma perspektifi vizyonumuzun belirlenmesinde rol oynamalıdır. 223
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the primary motives for the formation of the EU is to ensure equitable and balanced development for countries and regions. The significance of a regional development approach in the EU is related to its strategy for expansion. The fact that in the EU there are inter-country as well as intra-country disparities and that the process of expansion will carry further regional disparities into the Union, adds to the importance of efforts for alleviating such disparities. The Agenda 2000, which establishes the framework for the development of EU in the 21st century, states, in the context of enlargement envisioned by the Union, that the possibility of new membership to the Union by countries of different development levels makes economic and social cohesion and solidarity targets more important than ever. Enhancement of employment and a development based on sustainability and competitiveness are pinpointed as the main axis of adaptation and adjustment policies. The document consequently stresses the need for continuous financial assistance to human resources development in both underdeveloped and re structuring regions. Considering these, EU raised the period 1993-1999 Structural Fund allocations of 200 billion ECU to 260 billion ECU for the period 2000-2006. The fact that 47 billion of this incremental 60 billion ECU is allocated to pre- accession countries and that January 1, 2000 was the starting date for the use of 7 billion ECU allocated to pre-accession structural policies, is enough to underline the importance of the issue for Turkey. The new dimension that the relationship between Turkey and the European Union (EU) gained in the aftermath of the Helsinki Summit will have serious 222repercussions on Turkey's approach to regional development issues. At the Helsinki Summit which took place on December 10th- 11th 1999, Turkey was designated as a country eligible for accession to the EU on an equal status with other eligible countries. Besides recognising this status, the Summit Declaration also stated that a Pre-Accession Strategy is to be developed for Turkey to materialise necessary reforms in order to be a full member of the Union. It was further announced that in this process Turkey is entitled to be benefit from the Community programs available to other candidate countries and to take part in meetings to be held with those countris. Turkey will give a definitive character to practices in this regard with its National Program for the adoption of the EU legislation. In the Partnership Document, which is a part of the accession strategy, issues relating to regional development include the preparation of a NUTS classification conforming to the EU norms in terms of Short Term priorities. Adoption of a strategy for the development of an effective regional policy and Turkey's adoption of regional policy criteris in the selection of projects within the planning process are also included. As far as Medium Term Prioririties are concerned, Turkey is expected to develop a national policy to reduce intra country disparities including the adoption of procedures for designing multi-annual budgets and mechanisms to ensure evaluation and monitoring. Regional Policies appear as a heading among those amenndments and revisions that have to be made in our legislation in order to ensure compliance with that of the European Union. The process of adoption does not only consist of passing legislation in conformity with the EU legislation. It also covers the legal and administartive re-structuring required to implement this legislation. 223It must be stated that, regional administartion as defined in the European Charter of Regions, which is not yet in the status of a legal instrument though adopted and opened to signing by the European Parliament in 1988 (and expected to gain as much importance as the European Charter on the Autonomy of Local Governments) does not exist in Turkey. Again the GAP Regional Development which is mandated to carry out such a large and ambitious project as GAP is also a centralistic organisation in the final analysis. Administarive structures mostly bearing the imprint of a centralistic government philosophy affected regional development efforts negatively in Turkey. Moreover, planning has mostly been conceived as economic and physical planning leading to the omission of its cultural, environmental and social dimensions. As such, these plans have lacked the concept of integrated sustainable planning. 224