Bir sosyal uygulama olarak 112 acil çağrı merkezi: Yalova İli örneği
As a social application 112 emergency call center: Example of Yalova province
  1. Tez No: 544655
  2. Yazar: MUHARREM BUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACİ YUNUS TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, sosyal hizmetlerin tanımı, sosyal hizmetlerin ülkemizde gelişimi ile sosyal hizmet veren kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve özel sektör ele alınmıştır. Kamu hizmeti olarak görev yapan ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü'nün mevzuat çerçevesinde yapmış oldukları görevler belirtilmiştir. Sosyal yardımın tanımı ve sosyal yardım kapsamında bulunan ayni ve nakdi yardım ile sosyal hizmetler ve sosyal yardım karşılaştırılmıştır. 112 Acil Çağrı Merkezi, Yalova ilinde 3 Kasım 2015 tarihi itibari ile hizmet vermeye başlamıştır. Kamu hizmeti olarak görev yapan 112 Acil Çağrı Merkezinin tanımı, Dünya ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ele alınmıştır. 112 Acil Çağrı Merkezinde hizmet veren kurumların, 2013 yılı ile 112 Acil Çağrı Merkezinde hizmet vermeye başladıkları tarihe kadar olan süreçte almış oldukları çağrı sayıları incelenmiştir. Bu kurumların, 112 AÇM hizmet vermeye başladıktan sonraki aldıkları çağrı sayıları karşılaştırılmıştır. Gereksiz çağrı sayısının neden düştüğü belirtilmiştir. 112 AÇM'nin kuruluşunu sağlayan mevzuatlar bu çalışmada belirtilmiştir. 112 AÇM hizmet veren; 110 İtfaiye, 112 Acil Sağlık, 122 Afad, 155 Polis imdat, 156 Jandarma, 158 Sahil Güvenlik ve 177 orman yangının kısa numaraların verilme tarihleri ve belirtilen kurumların yapmış olduğu hizmet ele alınmıştır. Çalışmadan çıkacak sonuçların, konu ile ilgili daha sonra yapılacak olan çalışmalara katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition, the development and the providers of social services in Turkey were discussed. The following general directorates are affiliated with the Ministry of Family, Labour and Social Services and performing their duties within the framework of the legislation: General Directorate of family and Social Services, General Directorate Of Child Services, General Directorate of Disabled and Elderly Services, General Directorate Of Women's Status, General Directorate Of Social Assistance and General Directorate Veterans and relatives of Martyrs. The definition of social services and in-kind and cash assistance under the scope of social assistance are compared with the social services and social assistance. The Emergency Call Centre (112) in Yalova province has started to serve as a public service as of November 3, 2015. The historical developments of these services in the world and Turkey are discussed. The number of calls of the institutions received before and after the date they are gathered under 112-Emergency Call Centre has been examined and compared. It is stated why the number of unnecessary calls has dropped. In this study, regulating legislation for the establishment and functioning of 112-ECC has been listed too. The starting dates and the services provided by the institutions serving under 112-ECC services which are 110 Fire Department, 112 Medical Emergency, 122 AFAD, 155 Police, 156 Gendarmerie, 158 Coast Guard and 177 Forest Fire were discussed. The results of the study are expected to contribute to future studies.