Seramik üretim sürecinde üç boyutlu yazıcıların kullanımı ve sanatsal öneriler
Seramik üretim sürecinde üç boyutlu yazicilarin kullanimi ve sanatsal öneriler
- Tez No: 544663
- Danışmanlar: DOÇ. EZGİ HAKAN VERDU MARTINEZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
20.yy'da yaşanan teknolojik atılımlarla birlikte birçok üretim dalında yenilikler gündeme gelmiş ve Endüstriyel Tasarım alanında, bunlara paralel önemli gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim teknolojileri, ürün geliştirmeden imalata kadar üretim sürecinin her aşamasında kullanılır hale gelirken, üretimde kalite, mali tasarruf ve üretim süresini azaltma gibi konularda beklentileri fazlasıyla karşılar hale gelmiştir. Seramik sektöründe de kullanılan bu yeni teknolojiler, üretimde karşılaşılabilecek problemlere tasarım aşamasında çözüm bulunmasına olanak sağlarken, sektördeki rekabeti de artırmıştır. Üretim sistemlerinin dijital dönüşümünü ifade eden yeni Sanayi Devriminin son gelişmesi olarak kabul edilen üç boyutlu yazıcı teknolojisi de, bilgisayar destekli tasarım ve üretim teknolojilerinin ulaştığı son evre olarak günümüzde geliştirilmeye devam eden bir uzmanlık alanıdır. Hızlı prototipleme yöntemlerinden biri olarak ortaya çıkan bu teknoloji, 20. yy.'ın son çeyreğinde patenti alınarak ticarileştirilmiş, zaman içinde geliştirilerek, üretilecek olan ürünün özelliklerine ve malzemesine göre farklı prensiplerle çalışan türleri ortaya çıkmıştır. Üç boyutlu yazıcıyla biçimlendirme yöntemi, 21. yy'ın başında tıp, mühendislik gibi bilimsel alanların yanı sıra, mimarlık, seramik, heykel, moda gibi farklı tasarım alanları ve sanat dallarında da faydalanılan bir üretim yöntemi olmuştur. Bu araştırma, farklı çalışma prensiplerine sahip üç boyutlu seramik yazıcılarla yapılmış uygulamaları, bu yazıcıların türleri ve kullanılan seramik hammaddelerin karşılaştırılması sonucu elde edilen verileri kapsamaktadır. Ayrıca üç boyutlu yazıcılarla çalışan araştırmacılar ve seramik sanatçılarının deneyimlerine yer verilen bu tez çalışması kapsamında, dijital ortamda kişisel tasarımlar yapılmış, bunlar üç boyutlu seramik yazıcı ile bilgisayar destekli olarak şekillendirildikten sonra, elle şekillendirme yöntemleriyle ve kişisel yorumlarla desteklenerek bir kaç farklı seriden oluşan eserler meydana getirilmiştir. Üç boyutlu yazıcıların seramik sanatında kullanımının, geliştirilen özgün yöntemlerle, sanatçılara farklı bakış açıları getireceğine inanılarak yapılan bu çalışmanın, bu teknolojinin seramik sanatında yeni bir şekillendirme aracı olarak ele alınması ve yeni öneriler getirilmesi açısından alana katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the technological breakthroughs in 20th century, innovations became current issues in many fields of production and in parallel with these, significant developments were experienced in the field of industrial design. Especially, computer aided design and computer aided manufacturing technologies have started to be used in every stage of production processes, from product development to production; while meeting the expectations in issues such as product quality, financial saving and reducing production time exceedingly. These new technologies which are also used in ceramics sector enable us to find solutions for the production problems to be encountered during the phase of design, while increasing the competition in the sector, as well. The three dimensional printing technology which is accepted as the recent development of new Industrial Revolution that expresses digital transformation of production systems, is a field of specialization which continues to be developed as the last stage where computer aided design and production technologies has reached. This technology which emerged as one of the methods of rapid prototyping was commercialized in the last quarter of 20th century by being patented. It has been developed in time and new types have emerged that operate with different principles in accordance with the properties of the material and the product to be produced. In the beginning of 21st century, three dimensional printing has become a method of production utilized in different fields of design such as architecture, ceramics, sculpture, fashion and artistic fields, besides being used in scientific fields such as medicine, engineering etc. This study covers the data related to applications that were obtained by using three dimensional ceramic printers with different operation principles, types of these printers and comparisons of ceramics raw materials that were used. Additionally, within the context of this thesis, which includes researchers, who have been working with three dimensional printers and the experiences of ceramics artists; new forms which were designed on digital platform and shaped by 3D printer, later developed by hand building and supported with personal interpretations, were described in detail. This study, which was prepared by believing that, the use of 3D printers in the field of ceramics art would bring new perspectives to the artists, is expected to contribute to this field, in terms of bringing new suggestions by three dimensional printers being approached as new shaping tools in the field of ceramics.