أحكام التجنيد الإجباري في الفقه الإسلامي
İslam hukukunda zorunlu askerlik hizeti
- Tez No: 640516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EL HASSEN SID AHMED EL HABIB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, dünyadaki birçok ülkelerde yayılması ve insanların geniş kesimlerine doğrudan etkisi sebebiyle çağımızda bir önem kazandığı için“İslam Hukukuda Zorunlu Askerlik Hizmeti”konusunun hükümlerini içine almaktadır. Bu araştırma, parlamento, inkılap ve otorite, krallık gibi yönetim şekillerine bakarak,“zorunlu askerlik”mefhumunu beyan etmeyi, bu kavramın en önemli hedeflerini ve çağdaş ülkelerdeki suretlerini ele almayı, fıkhi hükümlerini incelemeyi hedeflemektedir. Mükellefin durumuna göre, kadınların, çocukların ve azınlıkların askerliği, gayr-i müslim devletlerde Müslümanların askerliği, farklı yönetim şekilleri ile yönetilen farklı devletlerde bedelli askerlik konusunun hükümlerini tanıtmayı amaç edinmiştir. Araştırmacı, araştırmanın hedeflerine ulaşmak gâyesiyle“Betimleme ve İceleme Metodu”nu kullanmıştır. Araştırma özetle şu sonuçlara varmıştır: Zorunlu askerlik konusunun hükmü, devletin yönetim şekli, mükellefin durumu, asker edinmeyle bağlantılı hallere göre farklılık arz etmektedir. Parlamento devletinde, eğer cumhurbaşkanı bu konuda bir fayda görüyorsa, zorunlu askerlik meşrudur. İnkılap ve otorite devletinde –cihadın farz-ı ayn olması durumu müstesna- meşru değildir. Kadınların zorunlu asker yapılması caiz değildir. Kadınlara has konular göz önünde bulundurularak, onların tabiatlarını uygun bir şekilde gönüllü olarak askerlik yapmaları caizdir. İslam devletinde, gayr-i müslim tebaanın zorunlu askerlik yapmaları caiz değildir. Bedelli askerliğe gelince, caiz olup olmamasına göre zorunlu askerliğin hükmünü alır. Zorunlu askerliğin inkâr edilemeyecek kadar çok faydaları vardır. Fitne halinde yahut zorunlu askerliğin caiz olmadığı durumlarda zorunlu askerlik kanununa hile yapmak caizdir.
Özet (Çeviri)
This research studies compulsory recruitment in Islamic jurisprudence because of its spread in a lot of countries all over the world and its direct impact on a great number of people. This research is aimed at a variety of goals that of which are: defining and elaborating on the concept of compulsory recruitment, highlighting its main purposes and forms in the present world, as well as knowing the jurisprudence underlying the concept of compulsory recruitment in light of the system of government whether it is based on a consultative council, conquest and coup, or Kingdom. Also, the status of the recruited people is fully taken into consideration whether they are women, children, Non-Muslims, or even recruiting Muslims living in non-Muslim countries. In addition, the aspect of paying cash allowance instead of enrolling in military service has also been studied taking into consideration the verities of governing systems in the world. The researcher uses the descriptive and analytical approach for the purpose of meeting the objectives of the research.The research concludes that compulsory recruitment differs according to the system of government and the situation of the recruited. It has also to do with all the conditions related to the recruited as compulsory recruitment is permissible in the state of consultative council so long as the Imam finds it an ineviatable must. However, compulsory recruitment is prohibited in the state of conquest and coup unless Jihad is an individual obligation. Yet, rerctuing women is not allowed but they can vlunteer taking into cnsideration the precularities related with them. Furthermore, Non-Muslim people cannot be fored into recruitment in Muslim countries. Paying cash allowence follows the same rules of recruitment as whether it can be allowed or not, compulsory recruitment has a lot of benefits that cannot be denied and it is permitted to dodge the draft and escape the army in case trial speards or when recruitment is not regulated.