Bazı selülozik esaslı sekonder lifsel hammaddeler katılarak üretilmiş alçı esaslı kompozitlerin teknolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the technological properties of gypsum composites produced from some cellulosic based secondary fiber sources
- Tez No: 544666
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemiz ve dünya genelinde gittikçe önemi artan atıl durumdaki dört farklı selülozik pirinç sapı, oluklu mukavva, sekonder lif (geri kazanılmış kâğıt lifi), tam ağartılmış kraft kâğıdı ile birlikte kızılçam odun yongası ve yapıştırıcı olarak mineral esaslı (alçı) kullanılarak kompozit levhaları üretilmiştir. Bu çalışmada 4 farklı levha türünün mekanik, kimyasal, fiziksel, yangın yalıtımı ve termal testleri yapılarak etkileri araştırılmıştır. Atık kâğıt, oluklu mukavva ve sekonder lif miktarının artmasının levhaların kalınlık artımlarını kalınlık (şişme), yüzeye dik çekme (IB) direnci özelliklerini olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Odun/pirinç sapı ve alçı karışımından üretilen deneme levhalarının ise diğer levhalara göre şişmede negatif bir durum fakat yüzeye dik çekme direncinde diğer levha türlerinden daha düşük değerler kaydedilmiştir. Üç levha tipinde ise (atık kâğıt, oluklu mukavva ve sekonder lif) Eğilme direnci (MOR) ve Elastik modül (MOE) değerleri sadece alçıdan üretilen levhalardan daha yüksek bulunmuştur. Odun/alçı karışımına pirinç sapı katılmasının ise levhaların eğilme direnç özelliklerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Levhaların sertlik direnç (Shore D) özellikleri incelendiğinde, ise, dört levha tipinde de dış atmosferik şartlarda bekletilen levhaların yüzey sertlik değerlerinin, kontrol örneğinden daha düşük olduğu belirlenmiştir. Üretilen her dört levha tipinin de yanmazlık sınıfı olarak A sınıfından olduğu belirlenmiştir. Atık kâğıt, oluklu mukavva veya sekonder kâğıt lifi ilavesinin levhaların yalıtım özelliklerini iyileştirdiği fakat kütle kaybı oranını ise artırdığı sonucu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, in our country and throughout the world, four different cellulosic materials (rice stalks, corrugated cardboard, secondary fiber and waste bleached kraft paper) have been utulized to produce composite boards by using pine wood chip and mineral based adhesive as binder (gypsum). The mechanical, physical, chemical, thermal and fire insulation properties of board has been investigated. It has been observed that increasing the amount of waste paper, corrugated board and secondary fiber in board stucture adversely affect the thickness increments of the panels (thickness swelling) and IB properties. However, in the mixture of wood/ rice stalk with gypsum, an opposite situation was observed in thickness swelling in comparison with other panels and the IB values are found to be lower than other types of panels. The MOR and MOE values of three type boards (waste paper, corrugated cardboard and secondary fiber) were higher than the boards produced only from gypsum. It was observed that the addition of rice stalks to the wood/plaster mixture adversely negatively affected the bending resistance properties of the boards. When the hardness resistance (Shore D) properties of the boards were examined, it was determined that the surface hardness values of the panels which were kept under external atmospheric conditions were lower than the control sample in all type of boards. In each of the four board types produced, it is observed that thse could be classified as A type fire resistance boards. It can be concluded that the addition of waste paper, corrugated board or secondary paper fiber improves the insulating properties of the boards but the mass loss rate was also increases too.