Batı Karadeniz (Akçakoca-Amasra) açıklarının sismik stratigrafik ve tektonik yapısının derin sismik kesitler kullanılarak belirlenmesi
Determination of the seismic stratigraphic and tectonic structure of offshore the Western Blacksea (Akçakoca-Amasra) by using deep seismic data
- Tez No: 544681
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında Batı Karadeniz (Akçakoca-Amasra) açıklarının sismik, stratigrafik ve tektonik yapısının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında çalışma alanının jeolojik, tektonik ve batimetrik özellikleri incelenmiş ve derin deniz sismik verilerin işlenmesi ve yorumlanması ile bölgeye ait yer bilimsel bir model üretilmeye çalışılmıştır. Veri işleme çalışmaları sonucunda, zaman ortamında Kirchoff göçü işlemi uygulanmış sismik veriler elde edilmiştir. Zaman göçü uygulanmış bu sismik verilerde sismik seviye ve fay yorumlama işlemleri yapılmıştır. Bu yorumlamalar sonucunda çalışma alanının tektonik haritası ve sismik stratigrafik modeli önerilmiştir. Karadeniz, Oligo – Miyosen öncesinden itibaren Tetis okyanusunun bir kalıntı ve iç denizi olduğu için Paleotektonik dönemde dalma-batma ile ilişkili ters faylar gibi birçok yapıyı barındırır. Sıkışmalı sistem, Karadeniz altındaki Neojen yaşlı birimleri de kıvrımlandırmış ve ters faylar ile deforme edilmesini sağlamıştır. Bunun sonucu olarak deniz tabanı şekillenmiş ve denizin kıyıya yakın alanları kabuk kalınlaşması ile yükselmiştir. Böylelikle ters fayların ayırdığı tavan blokta; havza kesimi denetleyen normal faylar yoğun şekilde gelişmiştir. Buna ilaveten deniz tabanı, kökensel olarak önce sıkışmalı ve buna bağlı gelişen normal faylar ile deforme edildiği için ters fayların düzlemleri boyunca normal faylara göre daha büyük eğim atım yer değiştirmeleri izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine of the seismic, stratigraphic and tectonic structure of offshore the Western Blacksea (Akcakoca-Amasra) was aimed. Within this scope, the geological, tectonic and bathymetric features of the study area were examine and with the processing and interpretation of deep sea seismic data, a scientific model of the region has been tried to be produced. As a result of data processing studies, seismic data obtained that was applied Kirchoff time. Seismic horizons and fault interpretation processes were performed in these seismic data which was applied time migration. As a result of these interpretations, the tectonic map and seismic stratigraphic model of the study area have been proposed. Since The Black Sea is a remnant and inner sea of the Tethyan Ocean since from before the time of the Oligo - Miocene, it has many structures such as the reverse faults associated with subduction in the paleotectonic period. The compressional tectonic regime caused the Neogene units under the Black Sea folded and to be deformed by reverse faults. As a result of this, the sea floor was formed and the areas near the shore of rised by the crust thickening. Thus, in the hanging-wall block which separated with the reverse faults; normal faults which control the basin section are developed intensively. In addition, firstly since the seabed was compresion and accordingly evolving deformed by normal faults larger dip-slip displacements were observed along the planes of the reverse faults than normal faults.