Acil servise tıbbi nedenlerle başvuran yetişkinlerin hizmeti tercih nedenleri
Reasons to prefence the service among adults who apply to emergency service with medical causes
- Tez No: 544693
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Acil servisler ani gelişen hastalık, kaza ve yaralanma gibi durumlarda kesintisiz sağlık hizmetinin sunulduğu birimlerdir. Acil servislerin tercih nedenlerinin bilinmesi artan yoğunluğun nedenleri açısından önem arz etmektedir. Araştırma bir devlet hastanesi acil servisine başvuran 1107 hasta/yakınının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı sosyo-demoğrafik özellikler, kronik hastalık durumu, acil servis deneyimleri, acil servis başvuru özellikleri ve acil servis tercih nedenlerini inceleyen anket formudur. Veriler araştırmacı tarafından hastaların bildirimine göre anket ile toplanmıştır. Hastaların %80,9'nun 18-64 yaş aralığında, %67,7'sinin evli, %34,5'ünün ilkokul mezunu olduğu görülmektedir. Hastaların % 94'ünün sosyal güvencesinin olduğu ve % 73,4 en uzun süre ile il merkezinde yaşadığı saptanmıştır. Hastaların %74,6 sının kronik hastalığının olmadığı, %74,4 düzenli ilaç kullanmadığı ve %92,8 acil servis hizmet deneyimi olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların acil servise başvuru özellikleri incelendiğinde %66,7'sinin hafta içi, % 57,5'i 16:00-07:59 saat diliminde, %62,5'inin başvuru sonucu taburcu edildiği, %82,4'ünün başvuru öncesi herhangi bir uygulama yapmadığı ve %67'ininde acil servise hızlı ulaşım( özel araç/ambulans) araçlarıyla ulaşımını sağladığı görülmüştür. Çalışmaya katılan hastaların acil servisi tercih nedenleri %38,8'i sağlık durumunun ciddiyeti, % 33,1 'i aile sağlığı merkezleri ve polikliniklerin özelliği ve %28,1'i acil servis hizmetinin özelliği olarak saptanmıştır. Yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, sosyal güvence durumu ve algılanan gelir düzeyi ve en uzun süre yaşanılan yer acil servis tercih nedeni ile anlamlı farklılık göstermektedir. Çalışmamızda kronik hastalığın varlığı, düzenli ilaç kullanma ve daha önceden acil servis hizmeti alma ile acil servis hizmeti tercih nedenleri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Hastaların acil servis hizmeti tercih nedenleri acil servise yapılan başvuru günü, başvuru saati, başvuru sonuçları, başvuru öncesi yapılan işlem ve başvuru şekliyle anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Acil servislerin başvuru nedenlerini sağlık durumunun ağırlığı dışındaki nedenlerin etkilediği görülmüştür. Acil servisler dışında aynı nitelikte ve her saat hizmet verilen acil olmayan hastaların başvurabileceği birimlerin oluşturulması, birinci basamak sağlık hizmetlerine hastaların yönlendirilmesi önerilmiştir. Yaşlılarda ve gençlerde acil servis tercih nedenleri farklı bulunduğundan yaş gruplarına göre başvuruların aciliyet durumunun değerlendirilebildiği, tercih nedenlerinin incelenebileceği araştırmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emergency departments are the units in which incessant health services are offered in cases of sudden illness, accident and injury. Knowing the reasons of preference of emergency services is important for the reasons of increasing density. The study was carried out with the participation of 1107 patients / relatives who consult a state hospital emergency department. The data collection tool is a questionnaire which examines socio-demographic features, chronic disease status, emergency department experience, emergency department presentation features and the reasons for choosing emergency services. The data was collected by the researcher according to the notification of the patients. Over 80.9% percent of the patients are between 18-64 age group, 67.7% are married and 34.5% are primary school graduates. It was found that 94% of the patients have social security and 73.4% live in the city center for a long time. It was found that 74.6% of the patients have no chronic disease, 74.4% dont use medicines regulary and 92.8% have emergency services.When the patients features who consult to the emergency department were examined, 66.7% consult on weekdays, 57.5% in 16: 00-07: 59, 62.5% are discharged after the application and 82.4% are discharged. It was observed that it doesn't perform any application before the application 67% of the patients came to the emergency service by means of fast transportation (private vehicle / ambulance). The reasons of preference of the patients in the study were as follows: 38.8% severity of health status, 33.1% family health centers and polyclinics and 28.1% of emergency services. Age, educational status, working status, social security status and perceived income level and place of residence for a long period show a significant difference with respect to choice of emergency department. In our study, there is a significant relationship between the presence of chronic disease, regular use of medication, and emergency room service, and the reasons of choice of emergency services. The patients' choice of emergency services is determined to be related to the day of admission to the emergency department, admission time, admission results, admission procedure before and admission procedure. It was seen that the reasons for referral of the emergency services are affected by the reasons other than the health status. In addition to the emergency departments, it has been proposed to establish units to which non-emergency patients who are given the same quality and service every hour, and to guide the patients to primary health care services. As the reasons for the choice of emergency services are different in the elderly and young people, it has been suggested that the urgency status of the applications can be evaluated according to age groups and the reasons for the preference can be examined.