Skolyoz cerrahisi sonrası servikal anlık rotasyon merkezi değişiyor mu?
  1. Tez No: 544694
  2. Yazar: ALİ ASMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM HALUK BERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Arkaplan: Servikal omurga hareketin kalitesinin ölçülmesinde kullanılan parametre olan Anlık Rotasyon Merkezi( Instantaneous center of rotation - ARM) belirli bir düzlemde hareket eden bir ünitenin sıfır hızda olan hareket etmeyen, rotasyonun merkezi olarak tariflenen bölgesi olarak tanımlanmıştır. Servikal vertebra eklem hareketin kalitesi ve anormalilklerin tespitinde gözlemciler arası büyük farklıklıklar gösteren statik EHA (eklem hareket açıklığı) ölçümüne göre dinamik bir ölçüm olarak daha kesin sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bir spinal segmentde normal hareketleri tespit ettiği gibi anormal hareketleri de tespit edebildiği için eklem hareketinin kalitesinin ölçülmesinde kullanışlı bir parametredir. Amaç: Torakal seviyede enstrumentasyon yapılmış olan skolyoz hastalarının preop ve postop servikal ARM değişiminin tespitiyle torakal enstrumentasyonun servikal hareket üzerine etkisini kantitatif bir veriyle göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 25 adet Adölesan İdiopatik Skolyoz(AİS) tanısı almış hasta dahil edildi. Preoperatif ve postoperatif servikal fleksiyon-ekstension grafileri üzerinden C4-C5 ve C6-C7 segmetlerinin ARM'leri tespit edildi. Bunun yanısıra T2 enstrumentasyonun olup olmaması, servikal sagittal parametreler olarak C2- C7 Sagittal Vertical Aksis(SVA), Üst Servikal Lordoz( ÜSL), Alt Servikal Lordoz( ASL), T1 Eğimi(T1E), global sagittal parametreler olarak SVA, T1 Pelvik Açı( T1PVA) , pelvik parametreler olarak Pelvik İnsidans( Pİ), Sakral Slope(SS), Pelvik Tilt( PT), torakal kifoz ölçütü olarak T1-T5 kifozu ile T5-T12 kifozu, L2 vertebranın altında enstrumentasyonun olup olmaması, üst enstrumentasyonda pedikül vidası veya çengel kullanımı ve de eğriliğin tipi tespit edilerek preop postop değerler açısından araştırıldı. Sonuçlar: AİS cerrahisi sonrasında postoperatif olarak C4-C5 ve C6-C7 segmentlerinde istatistiksel açıdan anlamlı ARM değişimi tespit edilememiştir. Örneklemimizdeki 25 hastanın 20'sinde postoperatif T5-T12 kifozunda azalma tespit edilmiştir ve bu istatistiksel açıdan anlamlıdır. Yine aynı şekilde postoperatif T1PVA, SVA ve de SS'de de istatistiksel açıdan anlamlı artışlar gerçekleşmiştir.T1E ile ASL, T5-T12 kifozu, SVA ve C2-C7 SVA arasında korelasyon tespit edilmiş olup T1 eğiminin servikal, torakal ve global parametreler için kilit rol oynadığı tespit edilmiştir. Postoperatif servikal kifoz ya da lordoz gelişimi ile ARM değişimi arasında yani servikal eklem hareket arkı ve kalitesi arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: The ICR refers to a non-moving line with zero velocity around which a rigid body is moving in a particular plane and forming the center of motion. It is known that ICR, as a dynamic measurement, gives more accurate results in terms of quality of the cervical vertebral joints motion and the detecting the abnormalities in motions when compared to ROM measurement which is based on static measurments and shows great differences between observers. Because it can reveal abnormal patterns of motion within individual segments-despite a normal range of motion-the ICR has been considered a parameter for determining the quality of vertebral motion. Purpose: We aimed to determine the effect of thoracic instrumentation on cervical movement with the determination of preop and postoperative cervical ICR changes in scoliosis patients who had undergone thoracic level instrumentation. Material and Method: 25 AIS patients were included in this study. C4-C5 segmental ICR and C6-C7 segmental ICR were determined by preoperative and postoperative cervical flexion-extension x rays. In addition, cervical sagittal parameters as C2- C7 Sagittal Vertical Axis (SVA), Upper Cervical Lordosis (UCL), Lower Cervical Lordosis (LCL), T1 Inclination (T1E), global sagittal parameters as SVA, T1 Pelvic Angle (T1PVA), pelvic parameters as Pelvic Incidence(PI), Sacral Slope (SS), Pelvic Tilt (PT), kyphosis parameters as T1-T5 and T5-T12 kyphosis were determined and preop postop values were searched. The presence of T2 instrumentation and the instrumentation under the L2 vertebra, the usage of pedicle screw or hook in the upper instrumentation and the type of curvature were also investigated in each patient. Results: There was no statistically significant change in C4-C5 and C6-C7 ICR postoperatively. 20 of 25 patients in our sample had a decrease in postoperative T5-T12 kyphosis and this was statistically significant. Also, there were statistically significant increases in postoperative T1PVA, SVA and SS. T1S was correlated with ASL, T5-T12 kyphosis, SVA and C2-C7 SVA and it has been found that T1S play a key role for cervical, thoracic and global parameters. There was no relationship that found between the development of postoperative cervical kyphosis or lordosis and ICR which one represents the quality and quantity of intervertebral motion