Kas invaziv olmayan mesane tümörlerinde preoperatif inflamasyon belirteçlerinin prognoza etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of preoperative inflammation markers on the prognosis of non-muscle invasive bladder tumors
  1. Tez No: 544692
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPEREN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Mesane kanseri erkeklerde 7., kadınlarda 17. en sık görülen kanserdir. Mesane kanseri görülme sıklığı, yüksek nüks oranı ve ömür boyu takip gerekliliği nedeniyle önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Kas invaziv olmayan mesane kanserlerinde tedavi planlanması ve hastalık yönetimi hastalığın risk sınıfına göre yapılmakta ve günümüzde Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü (EORTC) risk sınıflama tablosu kullanılmaktadır. Risk sınıflaması, klinik ve patolojik faktörlere göre yapılmakta olup kullanımda olan biyokimyasal bir belirteç bulunmamaktadır. Bu bağlamda, inflamasyon birçok malignitenin gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir role sahiptir. Çalışmamızda, kas invaziv olmayan mesane tümörü hastalarında preoperatif dönemde bakılan hematolojik ve biyokimyasal inflamatuvar belirteçlerin, tümörün patolojik özellikleri ve takiplerinde nüks ve progresyonu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Temmuz 2017 ile Ağustos 2018 tarihleri arasında üroloji polikliniğine başvuran ve yapılan tetkiklerinde mesanede kitlesel lezyon saptanan 106 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların TUR-MT öncesi kanları alındı ve NLO, LMO, PLO, RDW, MPV, CRP, Albumin, Globulin değerleri hesaplandı. Hastaların TUR-MT patoloji sonuçlarına ve takiplerindeki nüks, progresyon oranlarına preoperatif inflamatuvar parametreler ile diğer klinik ve patolojik parametrelerin etkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Tüm metastatik olmayan mesane tümörü hastaları değerlendirildiğinde hastalık evresini öngörmede yalnızca CRP'nin değerli olduğu görüldü (p=0,017). Tümörün patolojik derecesi, eşlik eden KİS varlığı, tümör boyutu ve sayısı gibi diğer değişkenler ile bakılan preoperatif değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. KİOMK hastaları için yapılan analizde NLO'nın hem nüks (p=0,01) hem progresyonla (p=0,035), LMO'nın ise yalnızca nüks (p=0,038) ile arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Yapılan sağkalım analizlerinde, LMO ile nüks arasındaki ilişki hem tek değişkenli (p=0,021) hem çok değişkenli (p=0,022) analizlerde doğrulanırken, NLO ile nüks arasındaki ilişki tek değişkenli analizde (p=0,019) doğrulandı fakat çok değişkenli analizde (p=0,051) istatistiksel anlamlılığını yitirdiği görüldü. Daha sonra EAU kılavızlarına göre düşük, orta, yüksek risk grupları için ayrı ayrı alt grup analizleri yapılmıştır. Düşük ve orta risk gruplarında hiçbir değişken ile nüks ve progresyon arasında anlamlı ilişki saptanmadı fakat yüksek risk grubu hastalarda NLO ve LMO'nın hastalık nüksü ile ilişkili olduğu saptandı (p=0,016, p=0,021). Sonuç: Kas invaziv olmayan mesane kanseri hastalarında hastalığın nüksü ve progresyonunu öngörmede ve uygun tedavi seçeneğine karar vermede lenfosit/monosit oranı kolay elde edilebilen, invaziv olmayan ve maliyet etkin bir yöntem olarak kullanılabilir. Literatürdeki çelişkili sonuçlar nedeniyle bu konuyla ilgili daha geniş hasta gruplarında, randomize, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bladder cancer is the 7th most common cancer in men, 17th most common in women, and it is an important public health problem because of its incidence, high recurrence rate and requirement for lifelong follow-up. Disease management in muscle non-invasive bladder cancer are performed according to the risk classification of the disease. Today, the risk classification table of the European Organization for Research and Treatment (EORTC) is used. Risk classification is performed according to clinical and pathological factors and there is no biochemical marker currently in use. In this context, inflammation has an important role in the development and progression of many malignancies. In our study, we aimed to investigate the relationship between the preoperative inflammatory markers and the pathologic features of the tumor, recurrence and progression in the follow-up of patients with non-muscle invasive bladder tumor. Material and Methods: 106 patients who admitted to the urology clinic between July 2017 and August 2018 and diagnosed with mass lesion in bladder are included in our study. The blood samples are collected from patients before TURB and NLR, LMR, PLR, RDW, MPV, CRP, Albumin and Globulin values were calculated. The effect of preoperative inflammatory parameters and other clinical and pathological parameters on recurrence and progression rates were evaluated. Results: We evaluated all non-metastatic bladder tumor patients, only CRP was found to be valuable in predicting the disease stage (p = 0.017). There was no statistically significant relationship between preoperative laboratory values and other variables such as pathological degree of tumor, presence of concomitant CIS, size and number of tumors. In analyses performed for NMIBC cases, NLR was statistically significantly associated with both recurrence (p = 0.01) and progression (p = 0.035) whereas LMR was only associated with recurrence (p = 0.038). In the survival analysis, the relationship between recurrence and LMR was confirmed in both univariate (p = 0.021) and multivariate (p = 0.022) analyzes. The relationship between NLR and recurrence was confirmed in univariate analysis (p = 0.019), but in multivariate analysis was found to be statistically insignificant (p = 0.051). Sub-group analyzes were performed for low, medium and high risk groups according to EAU guidelines. There was no significant relationship between recurrence and progression in low and medium risk groups, but NLR and LMR were associated with disease recurrence in high-risk patients(p = 0.016, p = 0.021). Conclusion: Lymphocyte/monocyte ratio is an easy obtainable, non-invasive and cost-effective method for predicting recurrence and progression of disease in patients with non-muscle invasive bladder cancer. Randomized, prospective studies are needed in larger patient groups on this issue, due to conflicting results in the literature.