Tematik otellerin durumu, gelişimi ve kullanıcı beklentilerinin mekân tasarımına etkilerinin Antalya kenti ölçeğinde incelenmesi
Investigation of the status, development and user expectations of the thematic hotels on the space design in Antalya province scale
- Tez No: 544699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Endüstri Devrimi sonrası toplum hayatında meydana gelen gelişmeler, turizm amaçlı yapıların niteliklerinin değişmesine ve çeşitlenmesine neden olmuş; değişen turist profilinin farklılık ve deneyim arzusuna cevap verebilmek amacıyla imge yönüyle güçlü, temalı oteller tasarlanmaya başlanmıştır. Bulundukları bölgenin turizm potansiyelini artırarak tanıtımlarına katkı sağlayan bu oteller, bugün dünyanın birçok yerinde yer almaktadırlar. Ülkemizde ise ilk olarak Antalya İli'nde ortaya çıkmış temalı otellerin sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Temalı otellerin yüksek beklenti içerisindeki kullanıcısının memnuniyetini kazanabilmesi, temel olanakların kalitesinin yanı sıra farklı deneyimlere imkân tanımasına bağlıdır. İşletmenin; sahip olduğu temayı, mekân tasarımlarından mal ve hizmetlere kadar bütününe yansıtarak kullanıcısına aktarabilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada da turistlerin beklenti ve arzularında meydana gelen değişimin tematik otel tasarımı üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla, Antalya İli'nde bulunan farklı tema ve tasarım yaklaşımına sahip otellerde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Temalı otel müşterilerine yönelik uygulanan anket çalışması ve otel yetkilileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen bilgi ve bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the Industrial Revolution developments in the society life have caused the changes and variations in the qualification of tourism structures. In order to meet the expectations variations and experiences of the changing tourist profile, themed hotels are visually improved have been designed. Today; themed hotels which are contributing to the promotion of the regions and increasing their tourism potential, are located in many parts of the world. In our country also the number of themed hotels, which was first built in Antalya Province, are increasing day by day. Meeting the high expectations of hotel guests is depending on the quality of the main possibilities and also capability to opportunate the new experiences of themed hotels. Themed hotels should transfer its theme to the guests by reflecting it to design of the hotel, goods and services. In this study; to determine the effects of this change on the expectations and desires of tourists on the themed hotel, a field study was performed through hotels with different themes and design approaches in Antalya Province. The information and findings from the authorities of hotels and guests that accommodates in themed hotel were evaluated.