Çocukluk çağında edinilmiş helicobacter pylori enfeksiyonunda reenfeksiyon oranı ve reenfeksiyonu etkileyen epidemiyolojik faktörler
Epidemiological factors affecting the reenfection rate and reenfection in childhood helicobacter pylori infection
  1. Tez No: 544712
  2. Yazar: MİNE ESİN ERUYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN UNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Kocaeli ili ve çevresinde çocuklarda H. pylori reenfeksiyonu oranı, reenfeksiyon sebeplerinin epidemiyolojik olarak literatür eşliğinde değerlendirilmesi ve monoklonal dışkı antijen testi ile üre nefes testinin eradikasyon sonrası değerlendirme sonuçlarını karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: 2008 Ocak -2010 Ağustos tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Gastroenteroloji polikliniği'ne dispeptik yakınmalarla başvuran, 42 olguya ilk başvuru ve eradikasyondan sonra geçen ortalama 8,5 yıllık zaman dilimi içindeki tekrarlayan semptomları, sosyoekonomik durumları, yaşam tarzlarındaki değişiklikler, ailenin diğer bireylerinin varsa semptomları; H.pylori tanısı ve eradikasyonu alıp almadıkları vb. sorular yüz yüze soruldu. Ayrıca dosyalarından başvuru anındaki boy, kilo, başvuru şikayetleri, endoskopik tanıları, eradikasyon tedavileri ve eradikasyon sonrası takip sonuçlarını içeren bilgiler kaydedilerek her olguya ait veri toplandı. Bulgular: H. pylori enfeksiyonunun yaş aralıklarına göre görülme sıklığı değerlendirildiğinde; yaş artışı ile birlikte H. pylori prevelansında da artış gözlendi. Olguların %74 'ünde epigastrik ağrı diğer yakınmalarla birlikte en sık eşlik eden bulgu olarak tespit edildi. Olgularımızın tanı anında yapılan üst gastrointestinal sistem endoskopi bulgularında %66,7 ile antral nodularite en sık rastlanan bulgu idi. Hane halkı yoğunluğuna balıkdığında kendine ait odası olanların dışkıda H. pylori antijen pozitifliği %45,5 iken, bu oran 1.1- 1.9 arası olanlarda %64,7, ≥2 olan olgularda ise %100 idi. H. pylori dışkıda antijen testini baz aldığımızda çalışmamızda reenfeksiyon oranını %54,7 olarak tespit ettik. Olgularımızı ortalama 8 yıl 6 ay yıl takip ettiğimiz göz önüne alındığında da reenfeksiyon hızı yılda %6,4 olarak hesaplandı. Sonuç: Çalışmamızda elde edilen sonuçlar içinde hane halkı yoğunluğu ile H. pylori reenfeksiyonu oranı arasında korelasyon saptadık. Dolayısyla reenfeksiyonun engellenmesi için kişisel hijyen kurallarına uyulması, ev hijyeni ve çevre temizliğine dikkat edilmesinin önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed to evaluate the rate of H. pylori re-infection in children in and around Kocaeli province, to evaluate the causes of reinfection in epidemiological literature and to compare the results of monoclonal stool antigen test and urea breath test after eradication. Materials and Methods: The repetitive symptoms, socioeconomic status of the patients who presented with dyspeptic complaints to the Pediatric Gastroenterology Clinic of the Pediatric Health and Diseases Department of Kocaeli University between January 2008 and August 2010, were evaluated. Changes in lifestyles, symptoms of other family members; H. pylori diagnosis and eradication whether or not received. Interviews were held face to face. In addition, information about the height, weight, admission complaints, endoscopic diagnoses, eradication treatments and follow-up results after eradication were recorded. Results: The frequency of H. pylori infection was evaluated according to age ranges; H. pylori prevalence increased with age. Epigastric pain was the most common accompanying symptom in 74% of the cases. Antral nodularity was the most common finding in the upper gastrointestinal system endoscopy findings at the time of diagnosis. When the density of the households was examined, the rate of H. pylori antigen positivity was found to be 45.5% in the stools, 64.7% in the 1.1 to 1.9, and 100% in the cases with ≥2. Based on the H. pylori monoclonal stool antigen test, we found the rate of reinfection to be 54.7%. Considering that our patients were followed for an average of 8 years and 6 months, reinfection rate was calculated as 6,4% per year. Conclusion: In our study, it is clearly understood that there is a correlation between household density and H. pylori re-infection rate. Therefore, it is important to comply with personal hygiene rules and to pay attention to home hygiene and environmental sanitation.