Subakromial sıkışma sendromu tanısı almış hastalarda skapular diskinezi, propriosepsiyon, ağrı ve fonksiyonellik arasındaki ilişkinin araştırılması
Relationship between shoulder proprioception, scapular dyskinesia, pain and functionality in patientswith subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 544711
  2. Yazar: ZEYNEP ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; subakromial sıkışma sendromu olan hastalarda skapular diskinezi, propriosepsiyon, ağrı ve fonksiyonellik arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 20 subakromial sıkışma sendromu (SSS) olan ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. Ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), fonksiyonel değerlendirme için Quick DASH ve SPADI, omuz eklem hareket açıklığı ölçümü için dijital gonyometre, propriosepsiyonun değerlendirilmesi için Lazer İmleç Yardımlı Açı Tekrarlama Testi (Lİ-ATT), diskinezinin değerlendirilmesi için Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT)kullanıldı. Sonuç: VAS, QuickDash ve SPADI (p=0,000; 0,000;0,000) ve omuz eklemi fleksiyon ve abdüksiyon hareket açıklığı ölçümlerinde (p=0,000) iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Gruplar arasında skapular diskinezi bulunma sıklığı açısından anlamlı farklılık bulunmadı(p=0,204). Omuz propriosepsiyon ölçüm değerlerinde; etkilenen ekstremite ile sağlam ekstremitenin karşılaştırılmasında 90° fleksiyon, 55° abdüksiyon ve 125°abdüksiyonda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanırken (p=0,012;0,002;0,038), 55°fleksiyon, 125° fleksiyon ve 90° abdüksiyonda istatistiksel anlamlı farklılık görülmedi (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between pain, functional level, scapular dyskinesia and joint position sense in subacromial impingement syndrome. Material and Method: Twenty Subacromial impingement syndrome(SIS) and twenty healthy were recruited to the study. We used Visual Analogue Scale (VAS), Quick DASH, SPADI, shoulder joint angle with digital goniometer, the Lateral Scapular Slide Test (LSST) and The laser-pointer assisted angle reproduction test (LP-ART). Results: We found statistically significant difference in VAS, QuickDash and SPADI (p = 0,000; 0,000;0,000), shoulder joint flexion and abduction angle (p = 0,000) in patient group compared to controls. On the other hand we didn't observe significant difference scapular dyskinesia rate between the groups. There was statistically significant difference in between affected and healthy extremity with respect to positions of 90° flexion, 55° abduction and 125° abduction (p=0,012;0,002;0,038), but we didn't find statistically significant difference between the groups at 55°flexion, 125° flexion ve 90° abduction positions (p˃0,05).