Ülseratif kolitli hastalarda nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranının hastalık seyri ve prognozu ile ilişkisi
The relationship between the nitrofil / lymphocyte and platelet / lymphocyte rate with disease level and prognosis in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 544713
  2. Yazar: SANEM GÖKÇEN MERVE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ülseratif Kolit (ÜK) hastalarının rutin takipleri sırasında bakılan eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP), hemoglobin (hb), beyaz küre (bk), nötrofil lenfosit oranı (NLO), platelet lenfosit oranı (NLO), düzeyleri hastaneye ilk başvuru ve tedavi sonrası 3.ay olmak üzere retrospektif olarak kaydedildi. Hastaneye başvuru anından sonra tedavi başlanması ile hastalık gidişatını ve bu gidişatın inflamatuvar belirteçler ile ilişkisini gösterebilmek amaçlandı. Hastalar kinik ve endoskopik bulgularına göre remisyondaki hastalar, stabil hastalar ve progresyondaki hastalar olarak 3 gruba ayrıldı. Toplam 199 (85 kadın) hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların aldığı tedaviler 5-ASA, immunmodülatör, anti-tümör nekrozis faktör tedavi (antiTNF), sistemik steroid kullanımı olarak kaydedildi. Cerrahi yapılmış hastalar belirtildi. Kemik dansitometri sonuçları, hastane sisteminde kayıtlı olan hastalar için işlendi. Hastalıkta remisyon izlenen 113 hastanın bulunduğu grupta başvuru değerleri ile tedavinin 3.ayındaki değerler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Levels of erytrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein(CRP), hemoglobin (hb), white blood cell count (WBC), neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR) which has been seen at the time of diagnosis, 3th month during the routine follow up in ulcerative colitis patients were recorded retrospectively. We aimed to show the progress of the disease with the initiation of treatment at the tim of first admission to the hospital and the relationship of the disease with the inflammatory markers. Patients were divided into three groups as remission, stable and progression according to their cystican and endoscopic findings. A total of 199 (85 female) patients were included in the study. The patients received 5-ASA, immunomodulator, anti-tumor necrosis factor therapy (anti-TNF) and systemic steroid. We have determined the patients to undergo surgery. Results of bone densitometry were performed for patients registered in the hospital system.In 113 patients with remission, thevalues of admission were compared with the values in the 3rd month of treatment.