Binalardaki temel tiplerinin bina maliyetine olan etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of fundamental types of radias and maintenance on building cost of building
  1. Tez No: 544715
  2. Yazar: MEHMET CAN SARIPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında Mersin İli Tarsus İlçesinde yapılan binalarda kullanılan temel tiplerinin yapı maliyeti ve yapının deprem güvenliğine olan etkileri incelenmiştir.Konut amaçlı üretilen 5 ayrı projenin mütemadi ve radye temelleri Sta4cad.v.13.1. programı ile modellenip analiz edilmiştir. Zemin gerilmeleri ve temel oturmaları incelenmiştir. Her bir projenin zemin sınıfına göre statik analizi yapılıp ayrıca projelerin demir, kalıp, beton asmolen metrajları çıkartılarak, maliyet hesabı yapılmıştır. Ayrıca çıkartılan metrajlardan 2016, 2017 2018 yıllarındaki yapı maliyetlerinde oluşan değişimler de göz önüne alınarak incelemeler yapılmıştır.Sonuç olarak radye temellerin, mütemadi ve tekil temellere göre hesaplamalarda daha güvenli bölgede kaldığı görülmektedir. 2016, 2017 ve 2018 yıllarındaki yapı maliyet artışları incelenmiştir. Bina taşıyıcı sistemlerindeki yıllara göre maliyet artışı 2018 ile 2017 arasında ortalama %32 2016; ile 2017 arasındaki maliyet farkı ortalama %17 olarak hesaplanmıştır.Statik hesaplara göre maliyet hesabı yapılmıştır. Yapılan hesaplamalarda radye temelin mütemadi temel ile arasındaki maliyet farkı ortalama %6 civarındadır. Radye temel maliyeti %6 civarında olacağı gibi, binada oluşacak büyük bir hasar durumunda bina masrafı %100 seviyelerine çıkabilmektedir. Bodrumlu binalarda temel tipi olarak mütemadi temel yerine radye temel sistemi daha fazla tercih edilmektedir. Radye temel sisteminin tercih edilmesinin sebebi bodrum kat zemin kısmına radye temel betonu döküldükten sonra başka işleme gerek duyulmamasıdır. Mütemadi temel yapıldığı zaman, mütemadi temelin çukurları toprak ile doldurulup sıkıştırılacak ve üzerine zemin betonu olarak 10-12 cm demirli beton kullanılmak zorunda kalınacaktır. Bu şekilde bodrumlu yapılarda radye temel ile mütemadi temel arasında maliyet farkı kalmamaktadır. Radye temel hem işçilik yönünden daha kolay hem de güvenilirliği yüksek olduğu için radye temel tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the construction cost of the basic types used in the buildings in the Tarsus district of Mersin province and the effects of the structure on earthquake safety were investigated.The 5 main projects which are projected for housing are projected by analyzing and analyzing the basic foundation and raft basis with the sta4cad.v.13.1program and ground stresses and basic settlements are examined. Each of the 5 separate projects were modeled and modeled according to the ground class. The cost of each project was calculated by subtracting the cost of iron and concrete concrete. In addition, the changes in the construction costs in 2016, 2017 and 2018 were examined.As a result, it is seen that the raft foundations remain in the safer zone in the calculations according to continuous and individual foundations.İn 2016, the building cost increase than in 2017. Cost increase in building carriage systems compared to years The average cost difference between 2018 and 2017 was calculated as 32% between 2017 and 2016, and the average cost difference was calculated as 17%. Calculation of cost were made as a result of static. In the calculations, the average cost, is difference, of 6% between raft foundation and average. The basic cost of the raft will be around 6% and the building cost can be increased to 100%. In basement buildings, the raft foundation system is preferred rather than the basic foundation as the basic type.The reason why the raft foundation system is preferred is that there is no need for further processing after pouring the raft foundation concrete into the basement floor. When the foundation is made basic, the pits of the continuous foundation shall be filled with soil and compressed and 10-12 cm of reinforced concrete shall be used as ground concrete. In this way, there is no cost difference between raft foundation and continuous foundation in basement buildings. The raft foundation is preferred because it is easier to work and it has high reliability.