Popüler tarihçilik açısından Necip Fazıl Kısakürek'in eserlerinde tarih anlayışı ve öğretimine ilişkin görüşleri
In terms of popular history to Necip Fazil Kisakürek's history approach and history educations i̇n his works
- Tez No: 544726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada Popüler Tarihçilik Açısından Necip Fazıl Kısakürek'in Eserlerindeki Tarih Anlayışı ve Öğretimine İlişkin Görüşleri ele alınmıştır. İslamcı, muhafazakâr, mukaddesatçı, milliyetçi muhafazakâr gibi kavramlarla ifade edilen grupların 1950'li yılların başından günümüze kadar gelen sürede yakın tarih üzerine kurguladıkları tarih paradigmasının mimarı kabul edilen Necip Fazıl Kısakürek'in tarih muhtevalı eserlerinin akademik bir perspektifle ele alan çalışmaların azlığı bir eksiklik olarak tespit edilmiştir. Bu bağlamda Necip Fazıl Kısakürek'in tarih görüşlerini dile getirdiği eserleri incelenmiştir. Çalışmada betimsel tarama yönteminden istifade edilmiştir. Araştırma neticesinde Necip Fazıl Kısakürek'in tarih düşüncesini; madde-ruh, doğu-batı, hain-kahraman, Yahudi-Moskof temelinde işlediği tespit edilmiştir. Necip Fazıl; gerilemenin Kanuni devrinde başladığını belirtmiş ve Tanzimat fermanı ile başlayan batılılaşma girişimleri için atılan adımları tenkit etmiştir. İkinci Abdülhamid, tarih düşüncesinin temel karakteridir. Tarihi İslami çizgiden iman ve inanç temelinde ele almıştır. Mevcut tarihçiliğin gerçeği yansıtmadığını düşünür. Eserlerinde işlediği yakın tarih okuması, Türkiye'de İslamcılığın ve muhafazakârlığın alternatif tarih okumasının temel kaynaklarından birini teşkil etmiştir. Akademik hassasiyetlerden uzak bir tarihyazımı metodolojisiyle eserlerini kaleme almıştır. Etkileyici üslubu ile ele aldığı konuların popülerleşmesine katkı sunmuş ama akademik hassasiyetlerden uzak tarzı tarih algısında dezenformasyona sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is about the historical views of Necip Fazıl Kısakürek in terms of popüler historiography. It has beb accepted that Necip Fazıl Kısakürek, who is considered to be architect of the history paradigm, was built on the recent history from the early 1950s until present day, defined, İslamist, natioralist conservative, sectarian. Necip Fazıl Kısakürek's historical works which is examined with an academic perspective has been identified as a deficiancy. For this reason his views on history has been examined. İn this study, descriptive scanning method has been used. As a result of the research, it has been found that Necip Fazıl Kısakürek's thaougts about history has processed on the basis of matter-spirit, east-west, traitor-hero, Jewish-Moskof. Necip Fazıl Kısakürek has stad that the regression started in the period f Kanuni and criticized the steps taken fort the westernization attempts that started with the Tanzimat edict. Abdülhamid 2. is the basic characterof history thaougt. Necip Fazıl Kısakürek has analzyed history from the İslamic line on the basis f faith. He thinks that existing historiograpy does not reflect truth. The historical opinions of Necip Fazıl Kısakürek have been source of alternative history for İslamic and conservative groups. He was written his works with a his historiograpy methodology away from academic sensibilites. He was contributed fo the popularization of his subject with his impressive style. But his style, away from academic sensitivities, has caused dişin formatien in the perception of history.