Web sitelerinin kullanılabilirliği: Alışveriş sitelerinin göz izleme yöntemiyle karşılaştırılması
Usability of websites: Comparison of shopping sites with eye tracking method
  1. Tez No: 544732
  2. Yazar: SERENAY PALABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ GÖNÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Küreselleşme ve rekabet olgusunun hız kazanması ile bağlantılı olarak dijital ortamlarda tüketici ve kullanıcı algısında ortaya çıkan değişimin anlamlandırılabilmesi, rekabet ortamında ön plana geçilmesi adına önem arz etmektedir. İnsan- bilgisayar etkileşimi alanında gerçekleştirilen çalışmaların önem kazanması ile birlikte kullanıcı deneyiminin ön plana çıkması ve firmaların dijital ortamlarda sunmakta oldukları ürün veya hizmetlerini pazarlayarak varlıklarını koruyabilmeleri adına ara yüz, ürün ve servis tasarımının tüm süreçlerinde kullanıcı ihtiyaçlarını dikkate almaları gerekliliğini ortaya çıkmıştır. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte pazarlamanın odağı insan olmakla birlikte, yapılan araştırmalarda değişim göstermekte olan olgunun araştırma yöntemleri ve stratejiler olduğu aşikârdır. Kullanılabilirlik çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular dijital ortamlarda sunulan hizmetlerin etkili olmasına destek sağlamaktadır. Geleneksel yöntemlerden farklı olarak pazarlamaya bilimsel bir yaklaşım kazandırmış olan Nöropazarlama, tüketici ve kullanıcıların ihtiyaçlarının dikkate alınmasına yönelik güvenilir ve kesin bilgiler ortaya koymaya çalışmaktadır. Teze konu olmuş olan nöropazarlama araştırmasında; kullanıcı deneyimi ile ilişkilendirilmekte olan kullanılabilirlik kavramına yönelik dikkate alınması gereken önemli bir konuya; rekabetin yoğun olduğu e- ticaret web sitelerinde kullanıcı ihtiyaç ve isteklerinin dikkate alınmasına yoğunlaşılmıştır. Araştırmada; Göz İzleme yöntemi kullanılarak, web sitelerinde yer alan ara yüz, tasarım ve içeriklerin kullanıcı taleplerini ne ölçüde karşıladığı ölçümlenmiştir. Nöropazarlama yöntemlerinde biri olan Göz İzleme yöntemi ile elde edilen veriler dâhilinde e- ticaret web sitelerinde kullanılabilirliğin arttırılmasına yönelik olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In connection with the acceleration of globalization and competition, the meaning of change in consumer and user perceptions in digital environments is important in order to move forward in the competitive environment. With the importance of studies carried out in the field of human-computer interaction, the user experience has come to the forefront. So, in order to protect their assets by marketing their products or services in digital media, companies have to take into account the user needs in all processes of interface, product and service design. The focus of marketing in the process from the past to the present is the human but now it is obvious that the research method and strategies are changing. Findings obtained from usability studies, support the effectiveness of the services provided in digital environments. Unlike traditional methods, Neuromarketing, which provides a scientific approach to marketing, seeks to provide reliable and accurate information for the consideration of the needs of consumers and users. Neuromarketing research which was the subject of this thesis; an important issue to consider for the concept of usability associated with the user experience; in the e-commerce websites where competition is intense, the focus is on taking into account the needs and requests of the users. Eye Tracking method was used in the study, to measure the extent to which the interface, design and content on the websites met the user demands. Within the scope of data obtained through the Eye Tracking method, which is one of the neuromarketing methods, suggestions were made for increasing the usability in e-commerce websites.