Kişilik özelliklerinin iş tatmini üzerine etkisi: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanları örneği
The effect of personality features on the job satisfaction: Example of Social Assistance and Solidarity Foundation employees
- Tez No: 544737
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüz Türkiye'sinde, çalışanların yaptıkları işten üst düzeyde verim alınması için gerekli olan en temel etmenlerden birisi iş tatmini olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırma kapsamında kişilik özellikleri ile iş tatmini arasındaki ilişki düzeyinin tespit edilmesi üzerinde durulmuştur. Çalışmada beş faktör kişilik özelliği ölçeği ile iş tatmini ölçeği kullanılarak kişilik özellikleri ile iş tatmini arasındaki ilişki düzeyinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Türkiye'de her il ve ilçede kurulu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında farklı pozisyonlarda çalışan 75'i erkek 47'si kadın olmak üzere toplam 122 vakıf personeline anket uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; sorumluluk, duygusal denge ve dışadönüklük kişilik alt boyutlarının 0,05 önemlilik düzeyine göre anlamsız etkilerinin olduğu, bu üç alt boyutun iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkide bulunmadığı, uyumluluk alt boyutunun iş tatminini pozitif yönde ve düşük düzeyde etkilediği, zeka / hayal gücü alt boyutunun ise iş tatminini negatif yönde (olumsuz yönde) orta düzeyde etkilediği sonuçlarına varılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today in Turkey, one of the main factors necessary for receiving a high level of efficiency in their work emerges as the job satisfaction of employees. For this purpose, it was emphasized to determine the level of relationship between personality traits and job satisfaction. The aim of this study is to examine the relationship between personality traits and job satisfaction by using the five factor personality trait scale and job satisfaction scale. For this purpose, the survey was administered to a total of 122 foundations in Turkey personnel working in different positions in each province and Social Assistance and Solidarity Foundation which is established in the county, including 75 men and 47 women. As a result of the analysis; It was found that the sub-dimensions of responsibility, emotional balance and extraversion personality sub-dimensions had meaningless effects compared to 0.05 significance level, these three sub-dimensions did not have a significant effect on job satisfaction, while the compliance sub-dimension affected job satisfaction positively and lowly, while intelligence / imagination sub-dimension. It was concluded that job satisfaction was negatively affected in a negative way (negative). In the conclusion part, recommendations were made.