CDS primleri arasındaki etkileşim: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir inceleme
Relationship between cds spreads: A study on emerging countries
  1. Tez No: 544736
  2. Yazar: YASİN REYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA GAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, İşletme, Banking, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Finansal piyasalardaki aktörler açısından risk son derece önemli bir kavramdır. Tüm finansal kuruluşların karşı karşıya olduğu temel risk faktörlerinden birisi kredi riskidir. Kredi riskinin piyasada görünür hale gelmesiyle birlikte bu riskten korunmayı sağlayacak finansal çözümler de geliştirilmeye başlanmıştır. Kredi türevleri, bu çözüm arayışları sonucu ortaya çıkmıştır. Kredi türevleri arasında en yaygın kullanılan sözleşmeler kredi temerrüt swaplarıdır (CDS). CDS' ler, en basit anlamıyla kredi riskine karşı yapılan bir sigorta işlemi olarak ifade edilebilir. Bu çalışmada kredi riskinden yola çıkılarak kredi risk yönetimi ve kredi riskini transfer edebilmek için kullanılan kredi temerrüt swapları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Gelişmekte olan sekiz ekonominin dâhil edildiği çalışmada; Türkiye, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Endonezya, Arjantin, Rusya ve Şili'den oluşan ülkelerin CDS primleri arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Ocak 2008 – Aralık 2017 döneminde ülkelere ait 5 yıl vadeli CDS primlerinin incelendiği çalışmada; ülkelerin CDS primleri arasındaki etkileşim VAR modeli kapsamında Granger nedensellik analizi, etki-tepki fonksiyonu ve varyans ayrıştırması ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, gelişmekte olan ülkelerin CDS primleri arasında anlamlı nedensellik ilişkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of the actors in financial markets, risk is an extremely important concept. Credit risk is one of the main risk factors faced by all financial institutions. With the exposure of the credit risk to the market, financial solutions have been developed to provide protection against this risk. Credit derivatives are the result of these solutions. The most widely used contracts among credit derivatives are credit default swaps (CDS). CDS can be expressed in the simplest sense as an insurance against credit risk. In this study, credit default swaps, which are used to transfer credit risk management and credit risk based on credit risk, are examined in detail. In this study, it is investigated casual relationship among Turkey, Brazil, India, South Africa, Indonesia, Argentina, Russia and Chile five year CDS. Study period consist of January 2008 - December 2017. The interaction between the CDS premiums of the countries was analyzed by Granger causality analysis, impulse-response function and variance decomposition under the VAR model. According to the results of the study, significant causal relationship is found between the CDS premiums of emerging countries.