The predictor roles of perceived perantal monitoring and empathic tendency on bullying tendency of primary school students
Algılanan anne-baba izlemi ve empatik eğilimin ilkokul öğrencilerinin zorbalık eğilimi üzerindeki yordayıcı rolleri
- Tez No: 544760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR GÜMÜŞ EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, 9 ve 10 yaşındaki öğrencilerin zorbalık eğilimlerinin, anne-baba izlemi, empatik eğilim ve bir takım bireysel değişkenler (cinsiyet, yaş, kardeş sayısı ve yakın arkadaş sayısı) ile ilişkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemi, İstanbul'da bulunan 6 özel, 4 devlet okulu olmak üzere toplam 10 okulda okuyan 3. sınıf (9 yaş; n=462) ve 4. Sınıf (10 yaş; n=446) öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, Zorbalık Eğilimi Ölçeği, Anne-Baba İzleme Ölçeği ve KA-Sİ Çocuklar İçin Empatik Eğilim Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Zorbalık Eğilimi Ölçeği ve Anne-Baba İzleme Ölçeği'nin 9-10 yaş grubuna adaptasyon çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler t-test, ANOVA ve aşamalı regresyon analizi yoluyla incelenmiştir. Yapılan analizler, katılımcıların zorbalık eğilimi puanlarının genel olarak düşük olduğunu ve kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha az zorbalık eğiliminin olduğunu göstermiştir. Ayrıca zorbalığı haklı görmek eğiliminin devlet okulunda okuyan öğrencilerde özel okulda okuyan öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Zorbalık, güç kullanma ve zorbalığı haklı görme eğilimleri ile teknolojik cihaz kullanımı izlemesi, sağlık izlemesi, kısıtlayıcı izleme, bilişsel ve duygusal empati arasında düşük ancak anlamlı ve negatif yönde ilişkilerin olduğu görülmüştür. Ayrıca cinsiyetin (erkek olmak) zorbalık ve güç kullanma eğilimleri ile ilişkili olduğu; zorbalığı haklı görme eğiliminin ise cinsiyetin yanı sıra okul türü (devlet okulunda okuma) ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Aşamalı regresyon analizi sonuçları incelendiğinde sırasıyla sadece duygusal empati (R2 = .18), kısıtlayıcı izleme (R2 = .02), bilişsel empati (R2 = .00) ve cinsiyet (R2 = .01) değişkenlerinin zorbalık eğilimi üzerinde önemli birer yordayıcı oldukları görülmektedir(R2=.21). Ayrıca, sırasıyla duygusal empati (R2 = .17), kısıtlayı izleme (R2 = .01) ve cinsiyetin (R2 = .01) zorbalığı haklı görme eğilimi üzerinde önemli birer yordayıcı oldukları ortaya konulmuştur(R2=.19). Son olarak, araştırma sonuçları güç kullanma eğiliminin önemli yordayıcılarının sırasıyla duygusal empati (R2 = .12), bilişsel empati (R2 = .01), cinsiyet (R2 = .01) ve kısıtlayıcı izleme (R2 = .00) olduğunu göstermiştir(R2=.14).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship of bullying tendencies of 9 and 10-year-olds with parental monitoring, empathic tendency and some individual variables (gender, age, number of siblings and close friends). The participants consisted of 3rd (9-year-old; n=462) and 4th (10-year-old, n=446) grade students studying in 6 private and 4 public schools in Istanbul. Data collection instruments were Bullying Tendency Scale, Parental Monitoring Scale and KA-SI Empathic Tendency Scale Child Form. An adaptation study was conducted for the 9-10 age group of Bullying Tendency Scale and Parental Monitoring Scale. The data were analyzed by Independent Sample t-test, ANOVA and Stepwise Regression Analysis. According to the results, 9-10-year-old children had low bullying tendency. Results showed that male students' bullying tendency was higher than female students. Also, children studying in public school were more tending to justify bullying than children studying in private school. It was found that there is no difference in the level of bullying in terms of number of siblings and close friends. It was found that tendencies of bullying, use of power and justification of bullying were low but significantly and negatively correlated with use of technological device monitoring, health monitoring, restrictive monitoring, cognitive and emotional empathy. It was also found that bullying tendency was significantly correlated with being a boy while justification of bullying tendency was significantly correlated with studying in public school as well. Results of stepwise regression analysis for bullying tendency total score showed that emotional empathy (R2 = .18), restrictive monitoring (R2 = .02), cognitive empathy (R2 = .00) and gender (R2 = .01) (being male) variables were important predictors of the bullying tendency, respectively(R2=.21). In addition, emotional empathy (R2 = .17), restrictive monitoring (R2 = .01) and gender (R2 = .01) were found to be important predictors of the tendency to justify bullying, respectively(R2=.19). Finally, research results showed that important predictors of the use of force were emotional empathy (R2 = .12), cognitive empathy (R2 = .01), gender (R2 = .01) (being male) and restrictive monitoring (R2 = .00), respectively(R2=.14).