Resilience as the bright side of trauma: Roles of social support, cognitive reappraisal and coping styles
Travmanın aydınlık yüzü olarak psikolojik dayanıklılık: Sosyal destek, bilişsel yeniden değerlendirme ve baş etme mekanizmalarının rolleri
- Tez No: 757331
- Danışmanlar: DR. SENA CÜRE ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Travma, ruh sağlığı üzerindeki etkisi sebebiyle pek çok araştırma tarafından incelenmiştir. Bir diğer yandan, psikolojik dayanıklılık, zorlu yaşam olaylarına karşı başarılı bir şekilde uyum sağlama süreci olarak tanımlanır. Psikolojik dayanıklılığın travmatik semptomlarla başa çıkmak adına sahip olduğu rol düşünüldüğünde bu kavramın bileşenlerini anlamak çok önemlidir. Bu araştırmanın amacı, travmatik deneyimlerin aracı rolüyle birlikte psikolojik dayanıklılığı yordayan etmenleri incelemektir. Bu bağlamda sosyal destek, bilişsel yeniden değerlendirme ve uyumlu başa çıkma becerileri, psikolojik dayanıklılığı yordayan faktörler olarak araştırılacaktır. Travma ise aracı değişken olarak ele alınacaktır. Bu çalışmaya 314 yetişkin (%34'ü erkek; %66'sı kadın) çevrimiçi anket yöntemi ile katılmıştır. Ölçüm araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Travmatik Stres Belirti Ölçeği, Başa Çıkma Stratejisi Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin Gözden Geçirilmiş Formu, Duygusal Düzenleme Anketi ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA), Pearson Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi, Bağımsız Grup t-testi ve üç Aracılık Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sosyal destek, bilişsel yeniden değerlendirme ve uyumlu baş etme mekanizması psikolojik dayanıklılığı yordamaktadır. Hem sosyal destek hem de bilişsel yeniden değerlendirme, travma ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkide aracı bir role sahiptir. Ancak, uyumlu baş etme mekanizmasının travma ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkide aracı bir rolü bulunmamıştır. Sosyo-demografik faktörlere göre ise kadın olmak ve romantik bir ilişki içerisinde bulunmak, psikolojik dayanıklılığı arttıran etmenler olarak bulunmuştur. Bu araştırma sonuçlarına göre sosyal kaynakları olan, bilişsel yeniden değerlendirme becerilerini kullanan ve uyumlu baş etme kapasitesine sahip olan bireyler psikolojik olarak daha dayanıklıdır.
Özet (Çeviri)
Trauma is a widely studied concept that has a remarkable impact on mental health. On the other hand, resilience is the process of successfully adapting to challenging life events. Regarding resilience as a key factor to cope with traumatic symptoms, it is critical to understand its components. The purpose of this study is to explore underlying mechanisms of resilience through traumatic experiences. In this context; social support, cognitive reappraisal, and adaptive coping skills are examined under the predictor factors of resilience. Moreover, trauma is taken into the consideration as a mediator variable. In this study, socio-demographic form, Traumatic Stress Symptom Scale, Coping Strategy Indicator, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Emotion Regulation Questionnaire (ERQ) and Resilience Scale for Adults were used as measurement tools. A Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), Pearson Correlations, Hierarchical Regression Analysis, Independent t-tests and three Mediation Analyses were conducted for examining research questions. The results showed that social support, cognitive reappraisal, and adaptive coping predicts resilience. Social support and cognitive reappraisal are mediating the relationship between trauma and resilience. However, adaptive coping skills have no indirect effect for the relationship between trauma and resilience. Regarding gender and marital status, being female and having a romantic relationship are found as socio-demographic factors to increase resiliency. These findings suggested that individuals who have relevant social support resources, cognitive reappraisal skills, and adaptive coping capacity are more likely to become resilient.