Perceived parenting attitudes and obsessive compulsive symptoms: Investigating the mediating role of difficulties in emotion regulation
Algılanan ebeveyn tutumları ve obsesif kompulsif semptomlar: Duygu düzenlemede yaşanan güçlüklerin aracı rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 893307
  2. Yazar: EYLÜL ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURAY KARANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, algılanan ebeveyn tutumları ile obsesif kompulsif semptomlar (OKS) arasındaki ilişkide duygu düzenlemede yaşanan güçlüklerin (DDG) aracı rolünü araştırmıştır. Buna bağlı olarak, babanın ve annenin duygusal sıcaklığının, aşırı koruyuculuğunun, reddediciliğinin ve duygu düzenlemede yaşanan güçlüklerin yordayıcı rolleri incelenmiştir. Ayrıca, DDG'nin aracılık rolü de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'de yaşayan ve 18 yaş ve üzeri 344 bireyden oluşmuştur. Katılımcılara, uygun örnekleme yöntemi kullanılarak sosyal medya gönderileri ve e-postalar aracılığıyla ulaşılmıştır. Veri toplama araçları Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu (KAET-Ç), Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği (DDZÖ) ve Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL)'dir. Toplanan veriler, hiyerarşik regresyon analizleri ve aracılık analizleri yapılarak analiz edilmiştir. Bulgular, babanın aşırı koruyuculuğunun, annenin aşırı koruyuculuğunun ve duygu düzenlemede yaşanan güçlüklerin obsesif kompulsif semptomları anlamlı olarak yordadığını göstermiştir. Aynı zamanda, duygu düzenlemede yaşanan güçlüklerin, annenin aşırı koruyuculuğu ve obsesif kompulsif semptomlar arasındaki ilişkide kısmi bir aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Bulgular, mevcut literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the mediating role of the difficulties in emotion regulation (DER) in the relationship between perceived parenting attitudes and obsessive compulsive symptoms (OCS). Specifically, the predictor roles of paternal and maternal emotional warmth, overprotection, rejection, and emotion regulation difficulties were examined. The mediating role of the DER was also examined. The sample consisted of 344 individuals living in Türkiye, aged 18 years and older. Convenience sampling method was used to reach the participants through social media posts and e-mails. Data collection instruments were the Demographic Information Form, the short form of EMBU (“My Memories of Upbringing”) (s-EMBU), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and Maudsley Obsessional-Compulsive Inventory (MOCI). The collected data was analyzed by conducting hierarchical regression analyses and mediation analyses. The findings demonstrated that paternal overprotection, maternal overprotection, and difficulties in emotion regulation significantly predicted obsessive compulsive symptoms. Moreover, DER partially mediated the relationship between maternal overprotection and obsessive compulsive symptoms. The findings were discussed in light of the existing literature.